Spadek wartości merytorycznej publikacji w Internecie

Wartość merytoryczna artykułów, publikowanych przez media elektroniczne od kilku ostatnich zmian właściwie nieprzerwanie maleje. Coraz więcej publikacji, których głównym centrum zainteresowania jest fotografia, film wideo spycha rzetelnie przygotowywane materiały na drugi brzeg. Nietrudno zauważyć, że to co dzieje się na polskim rynku medialnym przypomina nieco transformację w popularne tabloidy. Pytanie, czy gonitwę za sensacją można zatrzymać?

Reklama

gazetyWydaje się, że nie. Przykładem na to mogą być nawet czołowe projekty serwisów informacyjnych, które chwytają się coraz bardziej prymitywnych narzędzi do schwytania w swoją sieć czytelnika. Nagminnie pojawiające się tytuły o końcu świata i zmianie męża przez hollywoodzkie  gwiazdy to już nie tylko czołówki znanych brukowców, ale i poważnych mediów, które swoje początki mają we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Zmuszające do przeczytania artykułu nagłówki to już nie tylko zwykłe pytania retoryczne, ale często spersonalizowane reklamy z naszym imieniem w roli głównej. Dobrze, że wprowadzone zmiany narzucają na reklamodawców śledzenie czytelnika tylko poprzez ciasteczka, co miejmy nadzieję nieco uzdrowi rynek.

Poza obniżeniem się jakości artykułów, coraz trudniej odróżnić publikację sponsorowaną, tj. oczywistą reklamę od zwykłej informacji. Temat doskonale znany mediom związanym z finansami, gdzie oferta nowych lokat nie do końca pokrywa się z rzeczywistą tabelą, na której pierwsze miejsce zajmuje sponsor.

Problem pojawia się także w łatwości dostępu do materiałów związanych z erotyką przez dzieci. Popularne w całym kraju serwisy informacyjne na swoich czołówkach podsuwają czytelnikowi artykuły, kierujące go do swoich wewnętrznych sieci, związanych z życiem seksualnym osób dorosłych. Trafiają się także informacje, prowadzące w sposób bezpośredni do galerii z pornografią. Dla dziecka wystarczy kliknąć „tak, mam 18 lat i więcej”. Pytanie dokąd zabrnie rynek mediów elektronicznych i czy czytelnicy naprawdę tego chcą.

Stopka autorska: informacje – http://infokoszalin.pl/category/wydarzenia

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz