Sposoby na wyliczenie przyszłej emerytury

Emerytura to z definicji świadczenie finansowe, którego celem jest zabezpieczenie godnego funkcjonowania życiowego osobom starszym, które osiągnęły określony ustawą wiek emerytalny. Wiele osób aktywnych zawodowo zastanawia się często nad tym, jak wysokie będzie ich świadczenie emerytalne, gdy już przestaną pracować. Powstaje pytanie – w jaki sposób sprawdzić dokładną wysokość emerytury? Tutaj punktem wyjścia jest sprawdzenie tzw. kwoty bazowej. Gdy poznamy jej wartość, zdecydowanie łatwiej będzie nam prawidłowo i rzetelnie dokonać konkretnych obliczeń.

Reklama

Co to takiego?

Kwota bazowa to pojęcie, które określa wysokość przeciętnego wynagrodzenia w roku bieżącym. Wynagrodzenie to jest pomniejszone o wartość składek potrąconych na ubezpieczenie społeczne. Wysokość kwoty bazowej na dany rok ustalana jest zawsze z dniem 1 marca.

Jak wyliczyć wysokość emerytury?

Jest kilka sposobów, które zapewnią nam sprawne i bezbłędne obliczenia. Przede wszystkim, możemy takie wyliczenie zlecić w ZUS. Doradcy emerytalni zajmują się takimi działaniami w każdej placówce ZUS w Polsce. Po umówieniu konkretnego terminu, musimy stawić się na wyznaczone spotkanie. Tam też otrzymamy konkretny wykaz informacji, które będą stanowiły o wysokości naszej przyszłej emerytury, na dzień wizyty w placówce ZUS.

Drugi sposób

Aby samodzielnie wyliczyć wysokość prognozowanej emerytury, można też skorzystać ze specjalnych kalkulatorów. Jednym z przykładów dostępnych online jest kalkulator emerytury Avivy. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Wystarczy podać rok urodzenia oraz rok podjęcia pierwszego zatrudnienia. Następnie, kalkulator poprosi nas o podanie kwoty pierwszego wynagrodzenia. Wprowadzenie tych danych w zupełności wystarczy, żebyśmy otrzymali konkretne informacje na temat prognozowanej kwoty. Warto rozważyć też inne działanie. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się na spotkanie z doradcą finansowym Aviva. Na takim spotkaniu poznamy dodatkowe możliwości oszczędzania przyszłą emeryturę.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz