Sposoby zwiększenia zdolności kredytowej

Podstawową czynnością przy realizacji procesu kredytowego w banku, który rozpoczyna się wraz ze złożeniem w banku przez klienta wniosku wraz z kompletem dokumentów, jest badanie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Bank wylicza, jakie dochody ma do swojej dyspozycji realnie w ciągu miesiąca klient i na ich podstawie szacuje, czy będzie go stać na spłatę zobowiązania kredytowego, o które wnioskuje.

Reklama

Wysokość uzyskiwanych dochodów przez klienta oraz wysokość jego miesięcznych obciążeń, wynikających chociażby z rat pożyczek, karty kredytowej, czy też płatności alimentów, są brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Jeśli zdolność ta okazuje się być zbyt niska dla banku, odmawia on udzielenia kredytu, a klient odchodzi z kwitkiem. Może on jednak zadbać o zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Istnieje na to co najmniej kilka sposobów.

Zdolność kredytowa

1. Spłata wszystkich zobowiązań kredytowych

To pierwsze, co powinien zrobić klient, chcący zwiększyć swoją zdolność kredytową. Spłata wcześniej zaciągniętych pożyczek, kredytów czy linii kredytowych pozwoli na zwiększenie dochodu do dyspozycji klienta. Bank nie będzie bowiem odejmował od niego kosztów kolejnych rat. Dodatkowo, klient powinien w miarę możliwości zrezygnować z debetu w koncie, czyli kredytu odnawialnego, jak i nieużywanych kart kredytowych. Samo ich posiadanie powoduje, że bank odejmie nam określoną kwotę od zdolności kredytowej, na ich obsługę.

2. Włączenie do wniosku kredytowego kolejnych kredytobiorców

Jeśli kredytobiorca samodzielnie ma zbyt niską zdolność kredytową na zaciągnięcie zobowiązania, może on wnioskować o kredyt z innymi osobami, np. ze współmałżonkiem, rodzicami czy teściami, a także z zupełnie innymi osobami, niespokrewnionymi z nim. Wówczas do wyliczania zdolności kredytowej brane są pod uwagę dochody wszystkich kredytobiorców, ale i również ich obciążenia finansowe.

3. Wydłużenie okresu kredytowania

Im dłuższy okres kredytowy, tym na więcej rat rozkładana jest spłata kapitału kredytowego. Im mniejsza rata miesięczna, tym większa zdolność kredytowa danego wnioskodawcy.

4. Zmiana trybu spłacania rat

Najczęściej banki dają możliwość wyboru, czy kredytobiorca będzie spłacał kredyt w ratach malejących czy równych. Wybór ten ma bezpośredni wpływ na wysokość zdolności kredytowej. Jeśli klient wybiera raty malejące, na początku spłaty kredytu będzie musiał uiszczać do banku wysoką kwotę pieniędzy na ratę, co zmniejszy jego zdolność kredytową.

Stopka autorska: http://www.zdolnosc-kredytowa.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz