Sprawdź się nad morzem

Aktywny wypoczynek nad wodą może być wspaniałym sposobem na relaks i poprawę swojej kondycji fizycznej dla każdego z nas. Obecnie jednym z najpopularniejszych sportów wodnych jest kitesurfing.

Reklama

Sport ten wiązany jest często z windsurfingiem, gdyż w jednym i w drugim przypadku siłą napędową do poruszania się po wodzie jest wiatr. Jednak sporty te znacznie się różnią od siebie. W windsurfingu to żagiel pozwala na przemieszczanie się po wodzie. Zaś w kitesurfingu do sterowania deską potrzebny jest specjalnie skonstruowany latawiec. Stąd też bierze się nazwa tej dyscypliny – od angielskiego słowa kite, które oznacza latawiec. Niektórzy, jako początki kitesurfingu wskazują czasy przed naszą erą, kiedy to latawców używano, jako czynników napędowych dla prymitywnych łodzi rybackich. Później niejednokrotnie używano latawców do napędzania wszelkiego rodzaju mniejszych łodzi, w tym katamaranów. Jednakże kitesurfing w formie jakiej znamy dzisiaj narodził się dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku kiedy to Gijsbertus Adrianus Panhuizen po raz pierwszy wykorzystał latawiec do pływania w pozycji stojącej na desce. Dzięki temu, że opatentował on swój wynalazek jest on uważany za twórcę kitesurfingu.

Od tego momentu cały czas starano się udoskonalić latawce, tak by móc uzyskiwać jak największe prędkości. Przełomowym wydarzeniem dla tej dyscypliny było dokonanie Arauda de Rosnay, który w 1980 r. przepłynął na desce widnsurfingowej, do której miał zamocowany latawiec, przez kanał La Manche. Kolejnym krokiem w rozwoju kitesurfingu było skonstruowanie przez braci Legaignoux pierwszego latawca, dzięki któremu można było samodzielnie wystartować z wody. Na koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia przypada szybki rozwój popularności tej dyscypliny. Kitesurferzy szczególnie chętnie pływają na południu Francji i na Hawajach. To właśnie na wyspach odbywają się pierwsze mistrzostwa świata w kitesurfingu.

Początek nowego tysiąclecia to dalszy rozwój sprzętu do pływania na desce z latawcem. Sportowcy wykonują również coraz bardziej skomplikowane akrobacje. Pojawiają się takie triki jak handle pass, kiteloop, czy downloop. Już w 2004 r. odbywa się pierwszy Puchar Polski oraz polskie eliminacje do zawodów o randze międzynarodowej –  Red Bull King of the Air.

Praktycznie z każdym dniem kiesurfing zyskuje sobie coraz więcej miłośników, jednak pamiętać trzeba, że aby móc „latać” na desce trzeba ukończyć specjalny kurs i posiadać certyfikat, gdyż inaczej nie można wypożyczyć sprzętu do kitesurfingu.

Stopka autorska: kitesurfingu – http://www.megasurf.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz