Sprzęt i aparatura medyczna

Współczesna medycyna w coraz większym stopniu oparta jest o najnowsze wynalazki techniczne. Dzięki nim możliwa jest szybka diagnostyka i równie szybkie podejmowanie leczenia. Nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna bardzo często decydują o życiu i zdrowiu pacjentów. Właśnie z tego powodu każdego roku dochodzi do awantur związanych z konstruowaniem budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Z nieznanych powodów o tym, gdzie trafiają pieniądze Polaków płacących składkę na ubezpieczenie zdrowotne nie mogą decydować sami zainteresowani.

Reklama

Wielu pacjentów czeka miesiącami na przeprowadzenie badań diagnostycznych lub wykonanie zabiegów związanych z wykorzystaniem szczególnie rzadkiego, kosztownego sprzętu i aparatury medycznej, która znajduje się jedynie w niektórych palcówkach. Jak się okazuje, problemem nie są faktyczne możliwości określonych szpitali, ale limity na poszczególne usługi nakładane przez NFZ. Chorzy czekają, a drogi, specjalistyczny sprzęt stoi nieużywany. Taka jest codzienność większości naszych klinik i szpitali.

Od ćwierć wieku trwa nieustanna reforma służby zdrowia. Szpitale zadłużają się i oddłużają, stają na krawędzi bankructwa i mają się nieco lepiej. Lekarze protestują, pielęgniarki strajkują, dyrektorzy NFZ dzielą pieniądze i wielkopańsko rządzą, a pacjenci złorzeczą i finansują tę całą zabawę. I nie mają żadnego wpływu na to, w jaki sposób zostaną wykorzystane zapłacone przez nich składki. W polskiej medycynie może brakować pieniędzy na szpitale, może zabraknąć na pensje dla lekarzy, czy podwyżki dla pielęgniarek, może nie być środków na materiały eksploatacyjne i odczynniki dla nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej, ale nigdy jeszcze nie brakło na wypłaty dla urzędników NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowotny ciągle wydaje pieniądze podatników na remonty swoich siedzib, na budowy nowych siedzib oraz na zatrudnianie nowych urzędników. A gdzie w tym wszystkim jest potencjalny chory człowiek, który przez całe swoje życie ciężko pracował i nie miał czasu na chorowanie, a ciągle potrącano mu bardzo wysokie składki zdrowotne?. Niestety na szarym końcu. Patrząc w przyszłość ogarnia nas trwoga i pozostaje się nam tylko modlić się o zdrowie. Jasnym światłem w tunelu jest to, że medycyna bardzo szybko posuwa się w badaniach do przodu. I coś co jeszcze do niedawna było chorobą nieuleczalną na obecną chwilę daje się leczyć. Musimy z wiarą patrzeć w przyszłość.

Stopka autorska: aparatury medycznej – http://www.kendromed.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz