Standardy tworzenia stron internetowych

Chyba każdy team webmaster-webdesigner zajmujący się projektowaniem i wdrażaniem stron internetowych, wie, że jego praca nie przetrwa wieków. Postęp technologii sprawia, że pojawiają się nowe rozwiązania, nowe trendy a przede wszystkim: nowe standardy, które sprawiają, że co kilka lat należy przygotować stronę www praktycznie od zera.

Reklama

strony www

To że standardy kodowania stron, możliwe do wykonania funkcjonalności, czy sposób stosowania rozwiązań graficznych w internecie się zmieniają nie powinno nikogo dziwić. Ale z drugiej strony twórcy serwisów internetowych nie powinni stawiać swojego klienta w sytuacji, gdy zamówiona strona po roku od wdrożenia będzie wyglądać i zachowywać się jak zjawisko z innej epoki (“epoki w świecie wirtualnym z reguły trwaj ą około 5 lat’).  Wtedy raczej nie możemy liczyć na to, że klient do nas wróci, aby przygotować mu kolejną wersję serwisu. Raczej uzna, że tworzenie stron internetowych nie jest naszą mocną (nomen omen) stroną. Jak więc zaprojektować “ponadepokową” stronę?

Sprawdzone i najnowsze rozwiązania programistyczne

W tym wypadku “sprawdzone” nie oznacza wcale “stosowane z powodzeniem od lat”.  Im rozwiązanie jest starsze tym bardziej prawdopodobne, że wkrótce straci na powodzeniu, bo zostanie zastąpione nowszą wersją, a starsza okaże się niekompatybilna z resztą oprogramowania. “Sprawdzone” znaczy najpopularniejsze lub najszybciej zyskujące w danej chwili na popularności. Standardy czy języki programowania, które są stosowane przez wiele osób na pewno “nie zginą” i będą rozwijane, a kompatybilność z nimi będzie ważna dla większośći nowych rozwiązań, które wejdą do użytku.

Uniwersalna grafika

Tu najbezpeczniej postawić na prostotę i wzorować się na dużych portalach (najlepiej informacyjnych), które wraz z każdą zmianą layoutu wyznaczają standardy na kilka lat.  Poza tym użytkownicy internetu są przyzwyczajeni do stosowanych przez nie rozwiązań i dlatego rzadko uważają je za przestarzałe i niedzisiejsze.
Mimo, że często zamiast “kodowanie www” czy “wdrożenie aplikacji online” używamy określenia tworzenie stron internetowych to przygotowując projekty najlepiej nie gonić za oryginalnością, ale skupić się na uniwersalnych rozwiązaniach, które sprawią, że nasza strona jak najdłużej zachowa świeżość, a klient będzie zadowolony.

Stopka autorska: tworzenie stron internetowych – http://www.fsi.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz