Sterowanie alarmem za pomocą telefonu

Systemy alarmowe są wszędzie, w samochodach, sklepach, urzędach, a coraz częściej również w domach prywatnych. Niestety z różnych powodów systemom alarmowym zdarza się uruchamiać alarm nie wtedy, kiedy powinny. Spowodowało to spore znieczulenie społeczeństwa na włączony alarm.

Reklama

alarmAby sygnał alarmu nie pozostał bez reakcji, systemy alarmowe wyposażone są w funkcje powiadamiania telefonicznego. Jeżeli alarm wykryje włamanie, to uruchomi się syrena, a dodatkowo alarm do nas zadzwoni informując o takim zdarzeniu. Informację taką może również otrzymać grupa interwencyjna ochrony.

To jednak nie wszystko, co oferują alarmy. Powiadomienie może mieć różną formę, bardziej zaawansowane centralki zrobią to w formie komunikatu głosowego. W tańszych centralkach zwykle trzeba dokupić dodatkowy moduł, aby uzyskać tą funkcjonalność. Oprócz powiadamiania oferują funkcje sterowania alarmem przez telefon oraz możliwość sprawdzenia stanu systemu. Pozwala nam to na przykład uzbroić alarm lub sprawdzić, która strefa została naruszona. Aby uzyskać taką funkcjonalność potrzebna jest nam linia telefoniczna. Rozwiązanie takie ma dwie wady: po pierwsze linia może zostać uszkodzona przez osobę planującą włamanie, druga to brak linii telefonicznej, co jest częste szczególnie w nowych budynkach jednorodzinnych. Aby poradzić sobie w takich sytuacjach, nowoczesne centralki posiadają moduły GSM, które zastępują swoją funkcjonalnością kablową linię telefoniczną lub stanowią zapasową linię komunikacji.

Komunikacja GSM ma tutaj olbrzymią zaletę, bo dostępna jest praktycznie wszędzie. Nawet jeżeli w danym miejscu mamy słaby zasięg dla systemu alarmowego, możemy skorzystać z zewnętrznej anteny, która wzmocni słaby sygnał i pozwoli na korzystanie przez alarm z sieci GSM. Dodatkowym atutem łączności GSM jest trudność jej zakłócenia przez potencjalnego włamywacza. Aby poprawić funkcjonalność obsługi alarmu przez telefon dostępne są aplikacje uruchamiane w telefonie, które umożliwiają zdalne sterowanie systemu. Przykładami takich systemów są EVOLVE Sonix lub Micra Control dla systemów Micra. Mając telefon z systemem operacyjnym Google Android możemy nie tylko realizować powiadamianie o zdarzeniach, ale również przekazać informacje do centrum ochrony. Dzięki tym aplikacjom, które są całkowicie darmowe, możliwe jest również sterowanie urządzeniami podłączonymi do modułu za pomocą SMS. Dzięki nim możemy włączyć i wyłączyć czuwanie, blokować wejścia, sprawdzić stan systemu i sterować wyjściami. Jest to ogromny krok naprzód, który pozwala sterować alarmem nie tylko z klawiatury dostępnej w domu, ale z dowolnie wybranego miejsca na świecie.

Stopka autorska: systemy alarmowe – http://ealarmy.com.pl/systemy-alarmowe/25

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz