Jaka stolarka do domu energooszczędnego?

Własny dom to marzenie praktycznie każdego z nas. Wiele osób podejmuje trud jego zrealizowania co przeważnie wiąże się z koniecznością zaciągnięcia dużego kredytu na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by koszty utrzymania nowego domu były jak najniższe.

Reklama

drewniany domBardzo duży udział w kosztach utrzymania domu stanowią opłaty ponoszone na jego ogrzewanie. Dlatego modne stało się budownictwo energooszczędne czy wręcz pasywne. W przeciętnym domu największe straty ciepła są przez dach oraz przez okna. Dlatego chcąc uzyskać budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną należy dużo uwagi poświęcić wyborowi właściwych okien.

Na rynku dostępne są rozwiązania energooszczędne w każdym rodzaju okien. Możemy więc wybrać okna pcv, drewniane czy też ślusarkę aluminiową. W każdym przypadku należy upewnić się jaki współczynnik przenikania ciepła posiada całe okno (Uw). Pożądana wartość leży pomiędzy 0,8 a 1,0W/m2K dla domu energooszczędnego oraz poniżej 0,8 dla pasywnego. Pamiętajmy, że okno nie składa się z samej szyby i podawane często przez sprzedawców współczynniki U dla szyby nie są tożsame z przenikaniem całego okna!

Duży udział w powierzchni okna stanowi rama i to jej parametry zazwyczaj negatywnie wpływają na izolacyjność całego okna. Dlatego producenci nieustannie pracują nad poprawą właściwości swoich produktów. W oknach drewnianych rośnie grubość ram (88, 92 a nawet ponad 100mm), w oknach pcv rośnie ilość komór, zwiększa się szerokość a czasem wzmocnienia stalowe zastępowane są kompozytowymi odpowiednikami by wyeliminować mostki termiczne.

Dla końcowego efektu niezmiernie ważny jest też sposób montażu. Nawet najcieplejsze okno zamontowane źle nie spełni oczekiwań klienta. Przy rosnących grubościach ocieplenia zewnętrznych ścian budynku niezbędny staje się montaż w warstwie ocieplenia a prawidłowe uszczelnienie zapewniają folie i taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne.

Temat stolarki otworowej jest bardzo szeroki. W najbliższym czasie postaram się go Państwu przybliżyć w następnych artykułach.

Stopka autorska: okna pcv – http://www.ms.szczecin.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.8/10 (liczba ocen: 5)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Artykuł trochę stary ale jak aktualny.

    VN:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz