Stres i depresja – czym są te choroby i jak sobie z nimi radzić?

Patrząc na nastroje ludzi żyjących w dzisiejszych czasach można dojść do wniosku, że świat idzie w złym kierunku. Jeszcze niedawno ludzie mieli lepszy humor. Co wpływa na spadek morali i pogorszenie się humoru ludzi? Przede wszystkim tryb życia, który jest szybki i niewygodny. Życie to ciągła pogoń za pieniądzem, brak spokoju, mnóstwo obowiązków. To wszystkoczy negatywnie odbija się na nastroju.

Reklama

Bycie radosnym, a stres

stresStres towarzyszy życiu każdemu człowiekowi. Jest to zjawisko, które wynika zwykle z nieradzenia sobie w życiu. Problemy, obowiązki czy brak spokoju wpływają w mniejszym lub większym stopniu na występowanie stresu. Dopóki jest to zjawisko lekkie, dopóty spokojnie można je przetrwać i przeżyć. Niestety granica mięcy stresem lekkim, a stresem silnym jest bardzo cienka. Gdy pojawia się stres, wówczas wszystko się zmienia. Mówiąc innymi słowy – nasze życie przez silny stres może wywrócić się do góry nogami. Nie jest to żadna przesada. Tak najzwyczajniej w świecie może być.

Silny stres może wywołać skomplikowane choroby psychiczne. Jedną z najcięższych jest depresja, która doprowadzić może do stałych zmian w psychice. Tej chorobie towarzyszą zarówno zmiany psychiczne, jak i fizyczne. Do tych pierwszych z pewnością można zaliczyć lęk, strach, smutek, poczucie samotności, bezsilność. Do drugich przede wszystkim problemy z apetytem oraz bezsenność.

Choroba cywilizacyjna – depresja?

Trudno jest nazywać depresję chorobą cywilizacyjną, gdyż tak naprawdę niewiele o niej wiemy. Mimo, że badania są ciągle prowadzone to depresja nadal jest jedną wielką zagadką. Nie znamy całkowicie jej przyczyn. Jest to choroba, której leczenie jest zindywidualizowane. Tylko w ten sposób można sobie pomóc.

Oczywiście na rynku dostępne są tabletki na stres, na nastrój czy humor. Ale one nie zwalczają przyczyn depresji. Działają krótkoterminowo, co jest ich największą wadą. Wszak, gdyby działały dłużej to wszyscy pewnie byliby szczęśliwi i uśmiechnięci. To zachwiałoby równowagę świata. Wszak smutek i szczęście po części definiują emocje życia.

Stres w życiu codziennym (praca, dom)

Stres wywoływany jest przez niepowodzenia. Gdy nie potrafimy podołać obowiązkom, wówczas pojawia się stres. Najczęściej jest on wywoływany przez życie zawodowe lub sytuację w rodzinie. Oczywiście może pojawiać się również w innych sytuacjach, ale statystyki pokazują, że ma to miejsce zdecydowanie rzadziej.

Kapitalizm to ustrój, który ma to do siebie, że nie ma szansy na lenienie się. Trzeba walczyć o pieniądze, starać się w pracy. Zupełnie inaczej było za czasów komuny, gdzie bardzo powszechne było powiedzenie „czy się stoi, czy się leży – wypłata się należy”. Każdy miał zagwarantowane przeżycie. Nie było lepiej, ale też nie było tyle stresu. Dzisiaj jest zupełnie inaczej – życie to pogoń za pieniądzem. Z resztą bardzo męcząca pogoń.

Jak wiemy, życie zawodowe oddziałuje na życie w domu. Ludziom zwyczajnie przeszkadza brak pieniędzy, co wpływa na ich wzajemne relacje. Problem rodzi nowy problem. Później pojawia się cały potok takich problemów. To w konsekwencji prowadzi do silnych problemów, tudzież depresji.

Co na lepszy humor?

Zły humor można leczyć. Niekoniecznie dowcipami, czy żartami, gdyż te nie zawsze są stosowne. „Zabieg” na lepszy humor wcale nie jest skomplikowany. Wystarczy unormować własne życie i dążyć do jego poprawy. Zdajemy sobie sprawę, że to tylko tak łatwo brzmi. Zdecydowanie gorzej jest z realizacją.

By poprawić swój nastrój można skorzystać również, z leków opartych na aminokwasie 5-htp. Jest on wykorzystywany w leczeniu depresji i innych silnych chorób psychicznych. Jego skuteczność uznawana jest za jedną z najwyższych. Zaleca się korzystanie nawet w przypadku, gdy stres jest zjawiskiem lekkim i nie towarzyszy nam każdego dnia.

Ciekawym rozwiązaniem jest również bieganie. W ogóle uprawianie sportów pozytywnie wpływa na wytwarzanie hormonu szczęścia. To właśnie on odpowiedzialny jest w głównej mierze za nasz humor i nastrój. Warto zatem zadbać, by jego odpowiedni poziom utrzymywał się w naszym organizmie.

Podsumowanie

Stres w życiu człowieka to nic nowego. Towarzyszy każdemu i niestety wpływa na nasze relacje z innymi. Ludzie potrafią popsuć całe życie przez to zjawisko psychiczne. To tylko pokazuje jak jest ono silne i ważne.

Przy okazji tego artykułu warto również zauważyć, że medycyna cały czas poszukuje rozwiązania problemu jakim jest depresja. Ciągle prowadzone są badania nad uniwersalnym lekarstwem. Jedno jest pewne – jeszcze trochę minie zanim do dyspozycji pacjentów zostanie oddany skuteczny środek na depresję.

Oczywiście trzeba wziać również pod uwagę, że życie człowieka nie jest usłane różami. Świat nie jest kolorowy, a życie nie jest proste. Jednakże przy odrobinie chęci zrozumiemy wszystkie schematy. Wystarczy przystosować się do obowiązujących reguł. Wówczas będzie łatwiej nam zaakceptować życie i unikniemy tego strasznego stresu. Do dzieła. Wszystkim zmagającym się z tą nieprzyjemną chorobą życzymy serdeczne powodzenia.

Stopka autorska: bezsenność – http://bezsennosc.edu.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz