Stres i emocje kobiety

Każdy człowiek podejmuje czasem trudy rozmowy z własnym sobą. Czasami jest to wewnętrzny dialog, czasem tylko monolog. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy pojawiają się problemy. Stres i samotność są bardzo bliskie sobie. W końcu podejmujemy rozmowę z własnym sobą tylko znajdując się w samotności. Dzisiejszy artykuł przedstawia problem kształtowania emocji u kobiet.

Reklama

Stres u kobiet, a stres u mężczyzn

zestresowana kobieta

Od dawien dawna spotykamy się ze stereotypem, który mówi, że mężczyźni są zdecydowanie twardszą jednostką. Cokolwiek to znaczy, nie można się z tym jednoznacznie zgodzić. O ile fizyka ciała panów może wskazywać na zdecydowanie łatwiejsze przeżywanie i radzenie sobie z życiem. O tyle psychika nie mówi nam nic. Wszystko bowiem zależy od kształtu emocji z jakimi się spotykamy w życiu. Nie wykluczone, więc że to kobiety są jednostką silniejszą od mężczyzn.

Podważanie tego stereotypu jakoby kobiety były słabsze psychicznie jest o tyle zasadne, że dziś żyjemy na równych prawach. Płeć nie ma znaczenia. Dziwne jest jednak to czemu mężczyźni tak często mówią o słabości kobiet. Czy to czasem nie świadczy źle o ich psychice? W końcu najtwardsi nie muszą tego okazywać, gdyż człowiek sam to dostrzeże.

Kobieta i jej prawa

W cywilizowanym świecie istnieje równouprawnienie. Zatem kobiety są taką samą jednostką jak mężczyźni. Istnieją prawa i zasady zupełnie inne niż w dżungli, dzięki czemu kobiety nie stoją na straconej pozycji. Fizyką ciała pewno by zawsze przegrywały walkę o przetrwanie, ale psychika mają podobną.

Wielu powołując się na skrajne emocje wywołujące płacz i smutek wskaże, że panie są słabsze psychicznie. To prawda, że statystycznie kobieta wylewa zdecydowanie więcej łez i mężczyzna. Czy jest to jednak kwestia odporności psychicznej czy też emocji towarzyszącym konkretnym zdarzeniom? Udowodniono, że kobiety przywiązują się do zdarzeń, ludzi i rzeczy zdecydowanie bardziej, aniżeli mężczyźni. Być może to jest powód takiego a nie innego stanu rzeczy.

Warto zauważyć, że kobiety naprawdę muszą być silną jednostką skoro potrafiły przewrócić świat nie mając do tego odpowiednich instrumentów (siły). Kiedyś na całym świecie kobiety były traktowane gorzej, nie miały żadnych praw. To, że udało im się doprowadzić do równouprawnienia świadczy o ich wielkiej sile psychicznej. Mężczyźni mogliby sprzeciwić się światu siłą fizyczną, kobiety jednak nie mają tego atutu.

Świat emocji u kobiet

Trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie emocji. Według encyklopedii emocje to odczucia mające charakter pozytywny lub negatywny. Co je kształtuje? Czy wpływ na to ma nasza natura, czy otaczający nas świat?

Doświadczenie życiowe z pewnością wpływa na nasze zachowanie i psychikę. Również na okazywane emocje. Temu nie można zaprzeczyć, aczkolwiek co ma większe znaczenie? Psychika ukształtowana naturalnie, czy też doświadczenia? Jak to wszystko ma się do świata emocji u kobiet i czy różni się od świata emocji mężczyzn?

Różnice w światach emocji są dosyć zasadnicze. Jak wyżej wspomnieliśmy, kobiety są zdecydowanie bardziej wrażliwymi istotami co z pewnością wpływa na ich odczucia, w tym także ich okazywanie.

Akceptacja własnej płci

Na świecie popularnym zjawiskiem jest zmiana własnej płci wywołana najczęściej brakiem akceptacji siebie. Nie o tym jednak chcemy mówić. W przypadku emocji fizyczność nie ma najmniejszego znaczenia.

Świat w obecnym kształcie pokazuje, że nie ma lepszych i gorszych. Stąd też akceptowanie własnej płci z przyczyn psychicznych, tudzież otaczającego stresu nie powinno być jakimkolwiek problemem. Zdecydowanie częściej można spotkać z brakiem akceptacji fizyki własnego ciała.

Dyskryminacja kobiet, czy to na pewno już przeszłość?

Konstutacja Polski gwarantuje kobietom takie same prawa jak mężczyznom. Czy to jednak oznacza, że zjawisko dyskryminacji pań nie ma miejsca? Nie do końca – feministki coraz częściej ukazują problem kobiet, a więc dyskryminację w pracy i ogólnie w życiu.

Po pierwsze – pensje kobiet w pracy są zdecydowanie mniejsze. Mimo wykonywania podobnej pracy otrzymują zdecydowanie mniejsze wynagrodzenie. Trudno jest zdefiniować przyczyny takiego stanu rzeczy? Być może jest to efekt podświadomej akceptacji takich, a nie innych warunków. Środowisko feministyczne przykłada do tej kwesti naprawdę dużą wagę.

Po drugie – brak kobiet pełniących ważne funkcje w państwie. Ponoć wprowadzenie parytetów i konieczność zgłaszania kobiet na listy wyborcze rozwiąże ten problem. My nie jesteśmy jednak przekonani co do takiego rozwiązania. Wszak są przecież typowo kobiece partie jak chociażby Partia Kobiet. Żaden mężczyzna nie robi z tego problemu. Kwestię słuszności parytetów pozostawiamy do państwa oceny.

Można wymienić jeszcze wiele przypadków dyskryminowania kobiet. To wszystko kształtuje ich emocje i podejście do życia. Jak widać nie można powiedzieć, że dyskryminacja pań to już przeszłość. Walka o prawa nadal trwa, feministki robią wszystko co w ich mocy, by zapanowało prawdziwe równouprawnienie kobiet.

Podsumowanie

Różnice w psychice panów i pań są zauważalne. Nie można jednak jasno wskazać na słabość jednej z płci. Stre, emocje i odczucia u kobiet są inne, ale nie gorsze i słabsze. Nie miejmy w naturze tak tego nazywać. Niech świat kształtuje nas i nasze podejście do obojga płci w ten sam sposób.

Stopka autorska: Stre – http://bezsennosc.edu.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz