Świerzb – objawy i leczenie

Świerzb jest chorobą skórną, która mimo, iż w dzisiejszych czasach nie występuje już na taką skalę jak kiedyś, nadal jest bardzo uciążliwa. Rozpoznanie niekiedy bywa trudne, ponieważ objawy choroby mogą wskazywać na wystąpienie zwykłej alergii. Ważne jest jednak odpowiednie zdiagnozowanie przypadłości i przystąpienie do leczenia.

Reklama

świerzbŚwierzb, to choroba zakaźna, którą wywołują pasożyty zwane świerzbowcami. Samica świerzbowca składa w głębi skóry swoje jaja. Z nich wykluwają się larwy, które zaczynają dojrzewać. Świerzb najczęściej pojawia się na stopach, łokciach, kostkach na dłoniach między palcami, w okolicach pępka i brodawek, czasem w okolicach męskich i żeńskich narządów płciowych.

Pierwsze objawy zakażenia tą chorobą uwidaczniają sie dopiero po pewnym czasie, a są nimi zaczerwienienie skóry, świąd oraz pieczenie, które najsilniej odczuwalne są w nocy, co jest powodem rozgrzania zmian chorobowych po gorącej kąpieli i w trakcie snu.

Powodem wystąpienia choroby mogą być złe warunki higieniczne. Najczęściej pojawia się ona wśród małych dzieci oraz osób starszych, które przebywają w dużych skupiskach. W takiej sytuacji bardzo łatwo jest się zarazić świerzbem, ponieważ dzieje się to zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt z chorym.

Leczenie osoby zarażonej zwykle polega jedynie na wcieraniu w skórę maści, którą przepisze dermatolog. Można także stosować specjalne preparaty przeciwświerzbowe, które są dostępne w każdej aptece. Leczeniu powinny zostać poddane również osoby, które mogły mieć kontakt z chorym. Bardzo ważne w trakcie terapii jest przestrzeganie podstawowych kwestii higieny osobistej. Należy brać częste kąpiele, regularnie zmieniać bieliznę oraz noszone przez chorego rzeczy prać w wysokiej temperaturze. Nie warto zaniedbywać leczenia, ponieważ można nabawić się nieprzyjemnych i trudnych do wyleczenia powikłań.

Do najbardziej uciążliwych odmian  tej choroby należy świerzb norweski. Przebieg tej odmiany choroby jest wyjątkowo ciężki i wymaga terapii w izolacji. Objawy są bardzo podobne do tych, które występują po zakażeniu klasyczną odmianą świerzbu, jednak zaczerwienienia, a później strupy pojawiają się na prawie całej powierzchni ciała.

Świerzb jest chorobą, na którą zapadają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Przypadłość ta dotyka najczęściej psy, koty, a także ptaki. Zdarzają się przypadki zarażenia człowieka świerzbem zwierzęcym, jednak choroba ta przebiega o wiele łagodniej niż klasyczna odmiana i nie wymaga leczenia.

Stopka autorska: Świerzb – http://www.swierzb.net.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Pomóc w leczeniu świerzbu może także picie soku z nagietka oraz stosowanie płukanek z rdestu ptasiego. Poza tym pożyteczne mogą być także kąpiele z zawartością krochmalu.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz