Święta Wielkanocny jako najważniejsze chrześcijańskie obrzędy

Wielkanoc w 2013 roku nastąpi w niedzielę 31 Marca. Naczelną zasadą ustalania daty tych Świąt jest przyjęcie zasady: Wielkanoc obchodzi się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Zostało to ustalone na soborze nicejskim w IV w. naszej ery.

Reklama

Gdy już zaczną się zbliżać, jak co roku ogarnie nas świąteczne szaleństwo. Nie jest może ono aż tak wielkie jak to, które opanowuje nas przed świętami Bożego Narodzenia, ale też ma swój urok i swoją atmosferę.  Ciekawostką jest fakt, że jeśli wziąć pod uwagę aurę, która w czasie świąt panuje na zewnątrz to bywały lata, nawet w  niedalekiej przeszłości, w których w Boże Narodzenie mieliśmy temperaturę +7 stopni Celsjusza i widok trawy za oknami, a potem w czasie Wielkanocy panował chłód a śnieg zalegał wszystko na zewnątrz.  Ale niezależnie od tego oba te święta różnią się swoją specyfiką bardzo mocno. Wpływ na to ma wiele rzeczy i w tym artykule zostaną prześledzone najważniejsze z tradycji wielkanocnych.

pisanki na Wielkanoc

Pisanki. Któż z nas za młodu nie gotował jajek w wywarze z cebulą? Chyba nie ma takiej osoby. A wyższy poziom wtajemniczenia pozwalał na przewiązywanie jajek sznurkami, tak aby odbić ich ślad na skorupce. Teraz czasy są inne i inne są techniki wykonywania pisanek. Można je malować specjalnie do tego przeznaczonymi farbkami, można kleić na nie specjalne naklejki albo malować woskowymi kredkami. Ale niezmiennie są one symbolem Wielkanocy. Kojarzą się tylko i wyłącznie z tym świętem i sprawiają, że wielkanocne stół i wielkanocne śniadanie bez pisanek nie może się obejść.

Podobną rolę spełniają wielkanocne zajączki, baranki i kurczaki. Jak powiązać te zwierzęta z Wielkanocą?

Zajączek jest symbolem przemijania i zmartwychwstania. A fakt, że jest to bardzo płodne zwierzę symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią.

Baranek wielkanocny wywodzi się z żydowskiego święta Paschy, czyli wyjścia z niewoli egipskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia Żydzi składali ofiarę właśnie z baranka.  W chrześcijańskiej tradycji jest on symbolicznym uosobieniem Jezusa Chrystusa. Połączenie tych dwóch symbolik, ofiary i poświęcenia, sprawiło pojawienie się baranka na naszym wielkanocnym stole.

Kurczak wielkanocny jest natomiast symbolem nowo powstałego, odradzającego się życia.

Innym ważnym elementem Wielkanocy są kartki wielkanocne. Również w tej dziedzinie zmiany w naszym codziennym życiu odcisnęły swoje piętno, swój znak. Kiedyś wysyłało się za pośrednictwem poczty tradycyjne kartki pocztowe z wielkanocnym nadrukiem i wielkanocnymi życzeniami. Teraz owszem, dalej często w ten sposób życzymy innym wesołych świąt, ale coraz częściej korzystamy z internetowych kartek świątecznych.  Jedni są za kartkami tradycyjnymi, drudzy za e-kartkami. Pewnym jest natomiast, że z uwagi na wszechobecny pośpiech w naszym życiu, nieważne na jaką kartkę się zdecydujemy. Ważne żebyśmy wysłali do naszych bliskich obojętnie jaką kartkę z życzeniami dla nich.

Przedstawione wyżej zwyczaje mają decydujący wpływ na atmosferę, jaką obdarowuje nas Wielkanoc. Ale oczywiście jest szereg innych zwyczajów. Te są jednak decydujące. Tak więc „Wesołych Świąt Wielkanocnych!!!”

 

Stopka autorska: kartki wielkanocne – http://e-kartki.net.pl/swieta-wielkanoc,36,9.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz