Świnoujście, miasto na wyspach

Świnoujście, znane uzdrowisko położone na północno-zachodnim krańcu Polski, nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim, kurort znajdujący się na kilkudziesięciu wyspach, w otoczeniu licznych rozlewisk. Jest to jedyne tego typu miasto w Polsce.

Reklama

plaża w ŚwinoujściuTrzy największe wyspy Świnoujścia to Uznam, Wolin i Karsibór. Co roku powierzchnia tego miasta powiększa się poprzez nanoszenie piasku na plaży przez prądy morskie. Jest uznanym i popularnym uzdrowiskiem, dzięki unikatowemu mikroklimatowi i bogatym złożom mineralnych surowców leczniczych. Wśród turystów słynie z najszerszej, czystej i bezpiecznej plaży, która została sześciokrotnie odznaczona wyróżnieniem „Błękitna Flaga”. Odwiedzających zachwyca wyjątkową zabudową architektoniczną dzielnicy nadmorskiej, unikatowym zespołem fortyfikacji i najwyższą na polskim wybrzeżu oraz jedną z najwyższych na świecie latarnią morską. Przyciąga doskonałymi warunkami dla turystyki rowerowej, pieszej, kajakowej, żeglarstwa i wędkarstwa, a także oferuje bogactwo imprez kulturalnych i sportowych. I mimo że pogoda nawet latem jest dosyć kapryśna to wiele osób urlopu w Świnoujściu za nic by nie zamieniło na wakacje w Bułgarii.

Do najciekawszych zabytków Świnoujścia należą, między innymi, Fort Anioła, który stanowi Muzeum Architektury Militarnej. Zbudowany został w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko – obserwacyjny Twierdzy Świnoujście (stanowiły ją 4 forty). Obecnie spełnia rolę także kulturalną Świnoujścia. W forcie odbywają się koncerty muzyczne, spotkania poetów na wieczorach poezji, pokazy tradycyjnych walk rycerstwa średniowiecznego. Nazwa Fortu związana jest z jego kształtem, gdyż przypomina Zamek Świętego Anioła w Rzymie. Miłośnicy historii i militariów powinny także odwiedzić Fort Zachodni wybudowany w latach 1843-1863, wielokrotnie modernizowany, po wojnie do 1962 roku stacjonowały w nim wojska radzieckie i Fort Wschodni (Gerharda), jedną z trzech zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście. W pomieszczeniach tego fortu można oglądać ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji i eksponaty znalezione na ich terenie.

Warto wejść także do latarni morskiej, najwyższej na Bałtyku, by móc podziwiać wspaniałe widoki. Odpocząć można w Parku Miejskim, w którym rosną przepiękne okazy roślinności śródziemnomorskiej. Liczne zabytki, jak dawny ratusz mieszczący obecnie Muzeum Rybołówstwa Morskiego, czy też kościoły zadowolą pasjonatów architektury i turystów uwielbiających zwiedzać interesujące obiekty, o niezwykle ciekawej historii.

Stopka autorska: wakacje w Bułgarii – http://www.wakacyjnywynajem.pl/noclegi/bulgaria

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz