Symptomy uszkodzenia łożysk

Elementy precyzyjne takie jak łożyska toczne są niezwykle wrażliwe na wystąpienie nawet drobnych nieprawidłowości w działaniu. Z tego powodu występują liczne przegrzania łożysk, ich głośna praca lub nawet drganie wału łożyskowego.

Reklama

Przegrzane łożysko

uszkodzone łożyskoPowodów, dla których łożyska osiągają wysokie temperatury jest wiele, jednak większość zanotowanych przypadków spowodowanych jest przez kilka najczęściej pojawiających się czynników. Najpopularniejszym z nich są te związane ze smarowaniem. Za niski poziom środka smarnego jest przyczyną znacznego zwiększenia się temperatury pracy. Zbyt duża jego ilość również jest szkodliwa i powoduje zwiększenie oporów toczenia a co za tym idzie podwyższenie temperatury pracy. Błędne dobranie środka smarnego, niewłaściwe umiejscowienie regulatora poziomu oleju czy w końcu zatkane kanały powrotne oleju również powodują przegrzewanie się łożyska.

Innymi powodami jest za mały luz łożyska, który spowodowany jest jego nagrzaniem się przez wał lub wydłużenie wału. Nierówna powierzchnia podparcia, odkształcenie się oprawy czy błędne ustawienie wałów maszyn również wpływają na wysoką temperaturę.

Głośna praca łożyska

Poziom oraz charakterystyka hałasu wydobywającego się z łożyska są uzależnione od jego kondycji. Najczęstszym powodem jest przedostanie się do wnętrza łożyska zanieczyszczeń takich jak piasek, farba albo środków, które przyspieszają korozję jak woda czy farby. Również błędne dobranie środka smarującego lub nieprawidłowe jego dozowanie (zbyt mała lub zbyt duża ilość) powodują zwiększenie poziomu głośności pracy.

Zbyt mały luz łożyska spowodowany jego nagrzaniem, odkształcenie oprawy łożyska lub ocieranie uszczelnienia o elementy nieruchome również może spowodować pojawienie się nietypowych odgłosów.

Stopka autorska: korozję – http://bearing.pl/36891,korozja.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Tak czy inaczej: jeśli łożysko zaczyna się odzywać to należy je wymienić i nie czekać na grubszą awarię. Co prawda do rozsypania się łożyska może być jeszcze daleko, ale do zatarcia całkiem blisko. Należy też mieć to na uwadze że od uszkodzonego łożyska może nastąpić reakcja łańcuchowa…

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz