Szachownica cesarska – idealny kwiat cebulowy do ogrodu

Wiele osób chce w ogrodzie posadzić kwiaty cebulowe, które wspaniale kwitną w okresie wiosennym. Zniechęcają nas jednak czasem skomplikowane wymagania uprawowe tych roślin i konieczność corocznego wykopywania cebul. Są na szczęście rośliny cebulowe dla wygodnickich, takie jak korona cesarska.

Reklama

Szachownica cesarskaRoślina ta nosi dwie nazwy, stosowane zamiennie – korona cesarska oraz szachownica cesarska. Nazwa szachownica odnosi się do całego rodzaju szachownic (Fritillaria), do którego ten gatunek należy. Korona natomiast odnosi się do majestatycznego kwiatostanu tej rośliny, złożonego z kilku, opadających w dół, kielichowatych kwiatów, znad których wyrastają sztywne liście, przypominające właśnie koronę. Całość wznosi się na wysokiej, sztywnej łodydze. To sprawia, że kwiat ten jest bardzo ozdobny. Może być sadzony jako pojedyncza ozdoba trawnika, w grupie (od kilku do kilkunastu szachownic razem) lub w połączeniu z innymi kwiatami na rabacie.

Tyle o walorach, a jakie ma wymagania? Przede wszystkim cebule są mrozoodporne i mogą zimować w gruncie. Wystarczy, miejsce gdzie są posadzone, okryć warstwą ściółki, można też obłożyć gałązkami iglaków. Sadzi je się z końcem lata (a zatem nieco wcześniej niż inne cebulowe sadzone jesienią). Gdy minie zima zaczynamy podlewać i wystarczy jedna, startowa dawka nawozu. Najlepiej uniwersalnego, wieloskładnikowego. To zapewni ładne kwitnienie w miesiącach kwiecień-maj.

Z nadejściem lata roślina, a dokładnie jej część nadziemna, zasycha. Wtedy podlewanie ograniczamy, nie musimy już pamiętać aby było wykonywane regularnie. Potrzeby wodne szachownicy stają się w tym okresie niewielkie. To kolejne ułatwienie w uprawie.

Wiele kwiatów cebulowych, sadzonych jesienią, a kwitnących na wiosnę, na okres lata trzeba wykopać i ponownie sadzić jesienią. Jest to konieczne, jak np. w przypadku tulipanów, gdyż cebule z roku na rok obsuwają się w ziemi coraz głębiej, słabiej kwitną, aż w końcu po kilku latach rośliny zanikają lub dziczeją. Szachownica cesarska jednak nie lubi przesadzania. Nie wykopujemy jej zatem – jesteśmy zwolnieni z tego dodatkowego obowiązku. Można ją wykopać co najwyżej raz na trzy lub cztery lata aby cebule rozmnożyć.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o uprawie korony cesarskiej? Pamiętajmy aby miejsce uprawy było słoneczne, a gleba żyzna i dobrze przepuszczalna, gdyż cebulom może zaszkodzić nadmiar wilgoci.

Pora przejść do ostatniej już zalety korony cesarskiej. Otóż roślina ta wydziela zapach, którego nie znoszą uciążliwe i szkodliwe nornice oraz inne gryzonie. Korona cesarska zatem nie tylko świetnie wygląda ale też pomaga nam w ochronie ogrodu przed szkodnikami.

Stopka autorska: Szachownica cesarska – http://www.poradnikogrodniczy.pl/korona-cesarska-i-inne-szachownice-uprawa-w-ogrodzie.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz