Szanse Polaków na EURO 2012

stadionWielkimi krokami zbliża się największa impreza sportowa w historii Polski, albowiem pierwszy raz dostaliśmy szansę wraz z sąsiadami ze wschodu organizacji turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Spora część delegatów UEFA głosowała za kandydaturą Włoch, w tym szef federacji Michel Platini, jednakże zwyciężył trend, aby gospodarzem zostawały kraje, które nie miały jeszcze tego zaszczytu oraz zlokalizowane na wschód, a więc zwyciężyła wspólna kandydatura Polski i Ukrainy dzięki czemu mieliśmy zagwarantowany udział w imprezie. Ale  czy Reprezentacja Polski jest w stanie zagrać na wysokim poziomie i sprawić niespodziankę?

Reklama

Przed losowaniem grup na EURO 2012 większość kibiców miała nadzieję na to, iż   szczęście  się wreszcie do Nas uśmiechnie i nie trafimy na Mistrzów Europy z 2008 roku i Mistrzów Świata z 2010 roku Hiszpanów, Anglię, Niemcy czy Portugalię. Część fanów jednak uważała, że nie ma znaczenia na jakie drużyny trafimy, ponieważ dokładnie znali już przebieg Naszej przygody na turnieju, mianowicie, że zagramy mecz otwarcia, mecz o wszystko i na koniec mecz o honor. Los był jednak dla nas łaskawy i trafiliśmy do najsłabszej grupy według kibiców i fachowców, albowiem zagramy w grupie A z Rosją, Czechami i Grecją. Z pewnością nie są to najbardziej utytułowane drużyny, ale czy są w Naszym zasięgu? Przyjrzyjmy się pokrótce tym zespołom i porównajmy z kadrą Franciszka Smudy, aby móc obiektywnie ocenić Nasze szanse.

Przegląd rywali Reprezentacji Polski rozpoczniemy od Rosji. W aktualnym rankingu FIFA zajmują 13. miejsce, a Mistrzostwa Europy w 2012 roku będą dla nich jedenastymi w historii. Udało im się raz zwyciężyć w takim turnieju, a miało to miejsce w 1960 roku podczas pierwszych Mistrzostw Starego Kontynentu, a trzykrotnie zagrali w finale, gdzie musieli uznać wyższość rywali. Do największych gwiazd zespołu należy zaliczyć zawodników angielskiej Premier League Andrija Arszawina i Romana Pavlyuchenko.

Jeżeli chodzi o Grecję to w rankingu FIFA znajdują się zaledwie o jedną pozycję niżej niż Rosjanie, a więc plasują się na 14. pozycji. Największy sukces odnieśli w 2004 roku podczas Mistrzostw Europy, których byli gospodarzami, gdzie sprawili wielką niespodziankę i zwyciężyli w turnieju. Najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem jest Angelos Charisteas, który zdobył zwycięskie bramki w ćwierćfinale i finale EURO 2004.

Ostatnim rywalem Polaków będą Czesi, z którymi zagramy we Wrocławiu. Obecnie zajmują 33. miejsce w rankingu FIFA, a ich największym sukcesem w Mistrzostwach Europy jest 1. miejsce z 1976 roku. Na czele zespołu stoi gwiazda Chelsea Londyn, jeden z najlepszych bramkarzy na świecie Petr Czech.

W zestawieniu z Naszymi rywalami Polacy wypadają dość słabo, albowiem w rankingu FIFA znajdujemy się na 66. miejscu i będzie to dopiero Nasz drugi udział na EURO i niestety nie możemy pochwalić się wynikiem z tego turnieju, albowiem zajęliśmy 4. miejsce w grupie. Największymi gwiazdami Naszego zespołu są Robert Lewandowski zdobywający ostatnio regularnie mnóstwo bramek dla Borussii Dortmund  oraz podstawowy bramkarz Arsenalu Londyn Wojciech Szczęsny czy kapitan Kuba Błaszczykowski, który zdecydowanie lepiej gra w Reprezentacji niż w klubie.

Porównując kadry zespołów grupy A niestety znowu nie wypadamy najlepiej, albowiem większość zawodników Naszych rywali regularnie gra w podstawowych składach swoich klubach i najczęściej są to najmocniejsze ligi w Europie, tj. Premier League, Primera Division, Serie A, Bundesligi czy chociażby Serie A. Składy Naszych przeciwników są co prawda uzupełniane zawodnikami z rodzimych lig, jednak liga rosyjska, grecka czy czeska są dużo mocniejsze od polskiej ekstraklasy, a najlepsze drużyny grają systematycznie w Lidze Mistrzów, gdzie mają okazję mierzyć się z najlepszymi zawodnikami na świecie. Reprezentacja Polski niestety opiera się na zawodnikach zasiadających najczęściej na ławce rezerwowych w zagranicznych klubach oraz piłkarzach drużyn polskiej ekstraklasy, które na arenie międzynarodowej nie odnotowują żadnych sukcesów, a ostatnie lata pokazały, że nie potrafią pokonać drużyn z Azerbejdżanu czy Cypru.

Reasumując ogólne porównanie z Naszymi rywalami nie wypada najlepiej i obiektywnie patrząc nie jesteśmy w stanie im dorównać, jednakże piłka nożna to sport, w którym może zdarzyć się wszystko i dopóki piłka w grze to każda drużyna ma szanse na zwycięstwo. Mamy jednak dwa atuty, w których przewyższamy wszystkie drużyny, które zakwalifikowały się do EURO 2012. Pierwszym jest to, iż gramy u siebie, a jak powszechnie wiadomo gospodarzom pomagają nawet „ściany”, a drugim i niewątpliwe największym są polscy kibice, którzy są z Naszą reprezentacją na dobre i na złe, a porównujących ich z fanami innych narodów jesteśmy na pewno w ścisłej czołówce. Miejmy zatem nadzieję, że te atuty pomogą wyzwolić w Naszych piłkarzach nadzwyczajną motywację i będziemy mogli cieszyć się z gry Polaków nie tylko w trzech meczach grupowych.

Stopka autorska: piłka nożna – http://www.girlgoal.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz