Szkolenia dla asystentek

Jakie jest najlepsze przygotowanie do objęcia stanowiska kierowniczego? Oczywiście asystowanie osobie zasiadającej na takim stanowisku. Asystentka aktywnie uczestniczy w procesie zarządzania, organizując działania swojego szefa. Jej zadania wymagają gotowości do merytorycznego wsparcia szefa, a w kryzysowych sytuacjach nawet do zastąpienia go na pewien czas. Dlatego nie ma żadnego przypadku w tym, że asystentki osób zajmujących odpowiedzialne stanowiska kierownicze z czasem same na tych stanowiskach lądują. Wciąż rozpowszechniany przez kulturę masową stereotyp deprecjonujący rolę asystentki przy kierowniczym stanowisku w firmie nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wysoka odpowiedzialność wiąże się jednak z równie wysokimi wymaganiami, a te z kolei wymagają szerokich kompetencji, które trzeba stale podnosić. Najlepszym sposobem na systematyczne podnoszenie kwalifikacji jest szkolenie dla asystentek.

Reklama

Zgodnie z powszechnie stosowanym podziałem, kompetencje wymagane od każdej asystentki dzieli się na twarde i miękkie. Szkolenia dla asystentek są zawsze przygotowywane z myślą o rozwijaniu jednej lub kilku z tych kompetencji. Oczywiście na rynku szkoleń znajdziemy i takie oferty, których organizatorzy obiecują uczestnikom przekazanie całej wiedzy niezbędnej w pracy asystentki, jednakże w praktyce jest to tylko chwyt marketingowy. Ogólne, wprowadzające szkolenie dla asystentek przyda się jedynie początkującym.

Wspomniane wyżej kompetencje twarde to przede wszystkim specjalistyczna wiedza o przedmiocie działalności danej firmy oraz umiejętność organizacji pracy biura (układanie kalendarza zadań, umawianie spotkań itp.). Nie do przecenienia jest także znajomość języków obcych oraz specjalistycznych programów komputerowych. W wielu przypadkach tego rodzaju kwalifikacji nie da się podnieść na dwudniowym kursie. Dlatego do efektywnego rozszerzenia kompetencji twardych niezbędne jest długofalowe szkolenie dla asystentek. Taką funkcję może pełnić np. dwusemestralny kurs językowy.

Weekendowe szkolenie dla asystentek będzie zwykle nakierowane na podnoszenie kompetencji miękkich, takich jak zdolności komunikacyjne i kultura osobista, odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu, asertywność. Są to kwalifikacje nie mniej ważne niż wymienione wyżej kompetencje twarde, a równocześnie mogą być rozwinięte w stosunkowo krótkim czasie. Ważne, aby kurs był prowadzony przez wysokiej klasy specjalistów dla grup o niskiej liczebności. Skuteczne szkolenia powinny obejmować ćwiczenia praktyczne, w ramach których słuchacze mogą wziąć udział w symulacjach realnych sytuacji, z którymi spotykają się w swojej codziennej praktyce zawodowej. Z takiego szkolenia asystentka wyniesie nową wiedzę dotyczącą tego jak budować relacje z innymi ludźmi, jak sprawnie zarządzać czasem oraz zasobami ludzkimi, a nawet jak utrzymać wysoki poziom koncentracji i kreatywnego myślenia przez cały dzień wytężonej pracy.

Stopka autorska: wirtualne-bz.pl – Szkolenia dla asystentek

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz