Sztuka kamieniarska – trawertyn

Praktycznie każdy miał okazję zobaczyć wyroby kamieniarskie – nawet jeśli skutecznie omijał czytanie książek historycznych z obrazkami i zdjęciami niezwykle pięknych i potężnych budowli, rzeźb czy monumentów.

Reklama

chodnik z trawertynuGdzie i w jakiej postaci? Najlepszy przykład stanowią cmentarze, które wypełnione są przeróżnymi nagrobkami będącymi właśnie wynikiem ciężkiej pracy kamieniarza. Najlepiej można właśnie wśród nich zobaczyć to, że nie jest to tradycyjne rzemiosło, ale posiada ono w sobie wiele elementów sztuki.

Kształty jakie przyjmuje obrobiony kamień mogą być przeróżne – liczne motywy roślin umieszczone w kamieniu, krzyże – jedne proste, a inne posiadające wiele detali, nad którymi kamieniarz bardzo się musiał napracować. Co więcej – czasami łączy się różne skały do stworzenia jednego kolorowego i pięknego pomnika. Najczęściej używane są marmur i granit jednak czasami zdarza się, że pojawi się wykończenie wykonane z trawertynu czy też innej skały. Dzięki takim wstawkom uzyskuje się doskonały efekt, który sprawia, że ludzie odwiedzający spoczywającego w grobie zmarłego mają zaspokojone wrażenia estetyczne.

Kamieniarstwo to prawdziwa sztuka, której rezultaty są szeroko omawiane wśród wszystkich, którzy mają okazję z nich skorzystać. Na szczególną uwagę jako materiał do pracy kamieniarskiej zasługuje trawertyn – wyjątkowo piękna skała, która pod palcami wprawnego rzemieślnika-artysty może tworzyć prawdziwe arcydzieła – doskonała kompozycja mocy (skała) i delikatności (kunszt wykonania i przyjemny kolor trawertynu).

Stopka autorska: trawertyn – http://www.bogulak.pl/trawertyn

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz