Tabliczki znamionowe pojazdów – co warto o nich wiedzieć?

Tabliczka znamionowa jest niezbędnym elementem oznakowania każdego pojazdu niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, ciężarowy, motocykl, czy pojazd o innym zastosowaniu. Umieszczana jest ona na pojeździe przez jego producenta, a jej brak jest równoznaczny z zakazem jego użytkowania.

Reklama

tabliczka znamionowa

Przepisy nie określają jasno, gdzie producent takie tabliczki powinien ją umieszczać, ale z reguły jest to miejsce, które jest łatwo dostępne, a ponadto nie spowoduje jej zgubienia, bądź zniszczenia. Dobrze, aby znajdowały się one na częściach trwałych pojazdów, czyli takich, które nie podlegają wymianie. Dokładne miejsce lokalizacji tabliczki określane jest przez producenta pojazdu, zawsze jest takie samo dla określonego modelu i powinno być podane w dołączonej do pojazdu książce serwisowej.

Tabliczki znamionowe powinny być ponadto wykonane z materiałów nie ulegających korozji w określonych, zmiennych warunkach atmosferycznych, a informacje na nich powinny być umieszczone w sposób czytelny i nieścieralny. To zapewni ich długą żywotność i możliwość odczytania zawartych tam danych. Prawidłowo wykonana tabliczka zawierać powinna m.in. rok produkcji pojazdu i jego nazwę, nazwę producenta, numer seryjny oraz podstawowe parametry takie jak masa, moc, czy ładowność. Jeśli mimo wszystko dojdzie do zniszczenia lub zgubienia tabliczki znamionowej należy ją wykonać we własnym zakresie na uprawnionej do tego celu stacji diagnostycznej, a następnie umieścić ją w tym samym miejscu i w ten sam sposób, co tę poprzednią.

Stopka autorska: Tabliczki znamionowehttp://www.ksztaltyreklamy.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz