Tajemnica sztabek z Fort Knox

Fort Knox to już niemal legendarny skarbiec Stanów Zjednoczonych, w którym znajduje się ponoć największa rezerwa złota na świecie. Chcesz poznać historię jednego z najbardziej strzeżonych miejsc na świcie?

Reklama

dolar amerykańskiFort Knox to jeden z symboli Stanów Zjednoczonych, niemal tak samo znany jak Statua Wolności, Góra Rushmore czy Wielki Kanion. Jest to olbrzymi obszar o powierzchni 441 km², na którym znajduje się baza wojskowa oraz największy skarbiec USA, gdzie przetrzymywane są sztabki złota.

Twierdza Knox

Fort Knox nie od razu był miejsce składowania złota Stanów Zjednoczonych. Pierwsze fortyfikacje w miejscu dzisiejszego Fortu Knox zbudowano w 1861 w czasie trwania Wojny Secesyjnej. W 1903 roku na tych terenach prowadzono wojskowe manewry i ćwiczenia z udziałem wojska oraz Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych.

W 1918 roku jednostki artyleryjskie z Camp Zachary Taylor przybyły na tereny dzisiejszego Fort Knox, by zacząć ćwiczenia wojskowe. Wówczas postanowiono zająć obszar równy 4 000 ha i stworzyć na tym terenie poligon oraz fort, który nazwano na cześć Henry’ego Knoxa, pierwszego sekretarza wojny Stanów Zjednoczonych w gabinecie prezydenta George’a Washingtona.

Dzisiaj na terenie Fort Knox  znajdują się szkoła wojskowa (U.S. Army Armor School) oraz centrum badawcze (U.S. Army Armor Center). Oprócz tego, w Forcie Knox znajduje się centrum rekrutacji Armii i Muzeum Kawalerii i Czołgów im. Pattona.

Skarbiec Knox

W 1933 roku, za kadencji prezydenta  Roosevelta, wprowadzono szereg ustaw rządowych (Dekret 6101), które zabraniały obywatelom Stanów Zjednoczonych używać złota jako środka płatniczego. Była to odpowiedź na Wielki Kryzys, który niszczył gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej na porządku dziennym były złote monety i były warte dokładnie tyle, ile ważyły. Od teraz złoto można było posiadać w formie biżuterii i obrączek. Dopuszczalne były również złote monety kolekcjonerskie.

Rząd Stanów Zjednoczonych wykupił złoto od obywateli za tradycyjną cenę 20 dolarów i 67 centów za uncję i zgromadził je w kilku rządowych sejfach, z których ten w Fort Knox był największy. Drugi, mniejszy skarbiec znajduje się na Manhattanie.

Złote sztaby z Fortu Knox chronione są dzień i noc przez strażników oraz jednostki armii amerykańskiej. Około 1000 żołnierzy stacjonuje na terenie Fortu, mając do dyspozycji transportery opancerzone oraz śmigłowce uderzeniowe. Fort Knox wydaje się więc nie do zdobycia dla potencjalnego złodzieja.

Stopka autorska: sztabki – http://www.mennicawroclawska.pl/product-pol-43-1-kg-Sztabka-Srebra.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz