Technika tworzenia biżuterii z filcu

Obecnie zauważyć można coraz bardziej popularną modę na ręczne tworzenie biżuterii. Technik jej tworzenia jest naprawdę sporo, począwszy od tych najłatwiejszych jakich może się podjąć osoba początkująca (np. filcowanie), a skończywszy na wymagających niezwykłej precyzji i doświadczenia (np. wire-wrapping). Techniką, która zostanie zaprezentowana w poniższym materiale, jest wspomniane już filcowanie, a więc tworzenie biżuterii z wykorzystaniem wyrobu zwanego filcem.

Osoby, które wykorzystują filcowanie do tworzenia własnej biżuterii często nie uświadamiają sobie nawet, z jak starą techniką mają do czynienia. Pierwsze informacje na jego temat pochodzą ze starożytnej Grecji i Rzymu, a choć dziś pierwotne zastosowania filcowania odchodzą w niepamięć, sama technika cieszy się niezmiennie ogromną popularnością.

Kolczyki z filcuNajbardziej klasyczny podział filcowania opiera się na sposobie formowania wełny. Filcowanie na sucho zakłada wykorzystanie w tym celu specjalnej igły, natomiast filcowanie na mokro przewiduje zastąpienie jej ciepłą wodą i mydłem. Twórców biżuterii zazwyczaj interesuje przede wszystkim filcowanie wełny na sucho, doskonalenie tej techniki prowadzi bowiem do uzyskania kulek, dredów lub innych produktów, które stanowią podstawę pod kolczyki (np. widoczne na załączonym zdjęciu kolczyki autorstwa FlowerFelt Design), bransoletki i wiele innych rodzajów ozdób. Same elementy filcowe można łączyć między innymi z koralikami oraz kamieniami półszlachetnymi, jak jednak łatwo się domyślić, osoba wykorzystująca technikę filcowania do wyrobu biżuterii na ogół nie napotyka na poważniejsze ograniczenia. To, z czym połączy elementy filcowe zależy tylko od niej, zasadności jej działań dowiedzie zaś przede wszystkim ich końcowy efekt.

Entuzjaści filcowania na ogół nie mają większych problemów z wymienieniem jego zalet. Na pierwszy plan wysuwa się to, że jest to technika prosta, możliwa do opanowania nawet przez te osoby, które są pozbawione zdolności manualnych. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dlatego, że tworzenie biżuterii artystycznej pełni często funkcję terapeutyczną, dobrze więc, jeżeli jest dostępne dla szerszego kręgu potencjalnych autorów.

Zaletą filcowania jest również to, że nie naraża entuzjasty tej techniki na zbyt duże koszty. Owszem, w specjalistycznych sklepach można kupić akcesoria ułatwiające tworzenie biżuterii z elementów filcowych, na ogół jednak nie są one drogie. W związku z niskim kosztem materiałów wykorzystywanych do tworzenia biżuterii z filcu, jak również łatwości jej wykonania, biżuteria taka również należy do dość tanich. Koszt kolczyków zaczyna się już od kilkunastu zł, a za kilkadziesiąt zł można kupić biżuterię z filcu wzbogaconą o dodatkowe elementy takie jak np. koraliki.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz