Zastosowanie technologii LED

ledTechnologia LED narodziła się w latach 60-tych i szybko okazała się prawdziwą rewolucją. Do jej rozwoju przyczyniły się badania prowadzone już w pierwszych latach XX wieku, podczas których odkryte zostało zjawisko elektroluminescencji. Nikt nie przypuszczał, że pojawienie się w 1962 roku diody elektroluminescencyjnej wywoła tak wielkie poruszenie w przemysłowym świecie. Dziś technologia LED jest coraz bardziej popularna, coraz większe są również możliwości jej wykorzystania. Dominuje ona przede wszystkim w branży oświetleniowej, powoli wkracza jednak i w inne strefy życia.

Reklama

Oświetlenie LED

Technologia ta jest wykorzystywana przede wszystkim jako ekonomiczny i ekologiczny sposób oświetlenia każdego wnętrza. Podświetlenie reklam lub fasad budynków w ten właśnie sposób pozwala nie tylko na stworzenie fantastycznych, barwnych dekoracji świetlnych, ale i na mniejsze zużycie prądu. Diody LED są też bardziej przyjazne dla środowiska, dzięki czemu oświetlenie dekoracyjne nie wiąże się z aż takim zagrożeniem dla Matki Natury.

Energooszczędność sprawiła, że diody te znalazły zastosowanie również jako oświetlenie wnętrz budynków. Najpierw zdominowały lokale użytkowe, później zaczęły wkraczać do prywatnych domów i mieszkań. Ich zalety docenili również producenci mebli i specjaliści od aranżacji wnętrz, którzy za pomocą takiego oświetlenia potrafią stworzyć w każdym pomieszczeniu wyjątkowy klimat.
Oświetlenie LED sprawdza się bardzo dobrze nie tylko we wnętrzach oraz zewnętrznych dekoracjach świetlnych. Nowoczesne diody z powodzeniem są wykorzystywane również podczas produkcji świateł samochodowych oraz lamp rowerowych. Tu mniejsze zużycie prądu oraz większa trwałość żarówki ma ogromne znaczenie, zatem coraz większa popularność takiego rozwiązania nikogo nie powinna dziwić.

Inne zastosowania

Mniejsze zużycie energii sprawiło, że diody LED zaczęto wykorzystywać również w przemyśle. Korzyści wynikające z ich zastosowania zauważyli m.in. producenci sprzętu RTV. Diody LED spotkać można obecnie zarówno w nowoczesnych telewizorach, jak i w pilotach pozwalających na zdalne sterowanie urządzeniami RTV. Ponieważ technologia ta ciągle się rozwija, przed młodymi wynalazcami stoją ogromne wyzwania. Kto wie, w jaki sposób za kilka lat będzie jeszcze wykorzystywana ta niezwykła, energooszczędna i trwała dioda?

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    LEDy wkrótce wyprą zupełnie tradycyjne sposoby oświetlenia.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz