Właściwa temperatura w domu – dlaczego tak ważna?

Jaka temperatura powinna być w naszych domach? To pytanie zadaje sobie sporo osób – szczególnie na początku sezonu grzewczego. Kryzys gospodarczy dosięga coraz większą część naszego społeczeństwa, a to pociąga za sobą konieczność zmniejszenia kosztów. Jednak nie tylko względy ekologiczne powinny nas motywować do kontrolowania temperatury pomieszczeń w domu.

Reklama

rodzina

Z prowadzonych badań wynika, że wysokość temperatury w domu ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do częstych infekcji górnych dróg oddechowych, braku koncentracji, bólu głowy czy ogólnego rozdrażnienia. Niekorzystnie wpływają też na nasz organizm znaczne zmiany w wysokości temperatury.

Oczywiste jest, że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na ciepło. Jednak przyjmuje się, że najbardziej korzystne dla naszego samopoczucia są następujące temperatury:

  • w sypialni 17-18ºC
  • w pokoju dziennym 20-21ºC
  • w kuchni 19-20ºC
  • w łazience 24-25ºC.

Dobre samopoczucie wynikające z właściwych temperatur ma też oczywiście przełożenie na wysokość płaconych przez nas rachunków. Aby jednak zachować w domu odpowiednią temperaturę i jednocześnie zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem, należy jeszcze pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, gdy wietrzymy pomieszczenie lepiej to robić krótko a intensywnie otwierając okno na oścież. Warto też na czas wietrzenia przekręcić termostat zamontowany przy grzejniku. Druga istotna kwestia dotyczy źródeł ciepła w pomieszczeniach. Grzejniki nie mogą być zasłonięte przez meble ani grube zasłony. W przypadku ogrzewanej podłogi warto zwrócić uwagę na materiał wykończeniowy podłogi oraz na ilość mebli stojących na podłodze. Kolejna sprawa dotyczy okien. Często przez nie ucieka najwięcej ciepła. Dlatego też podstawą oszczędności energii są szczelne okna.

Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni należy zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach tylko o kilka stopni. W przeciwnym wypadku (znacznie przykręcając termostaty) mieszkanie po naszym powrocie będzie musiało bardzo długo się nagrzewać, co tylko wygeneruje większe koszty.

Nasze podejście do tej kwestii ma także zasadnicze znaczenie dla środowiska. Zmniejszenie temperatury już o jeden stopień ma znaczący wpływ na obniżenie emisji CO2 do atmosfery. Zmniejszenie ilości produkowanych gazów cieplarnianych może wynosić nawet 300 kg rocznie.

Dbanie o odpowiednią temperaturę w domu ma bezpośredni wpływ na nasze finanse, zdrowie, ale także na środowisko. Warto o tym pamiętać w sezonie grzewczym.

Stopka autorska: Inserw w Lublinie

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz