Tlenoprzepuszczalność i zwilżalność – najważniejsze cechy soczewek

Soczewki kontaktowe mają nie tylko poprawiać jakość widzenia. Ich rolą jest również pozytywny wpływ ogólnie na komfort, także ten związany z noszeniem „kontaktów”. Z tego też powodu wybór odpowiednich soczewek powinien być przemyślany również pod kątem właściwych parametrów.

Reklama

Bez względu na to, czy pacjent wybiera soczewki Biofinity czy szkła kontaktowe innej marki, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na odpowiednią krzywiznę oraz moc sferyczną. Warto jednak mieć świadomość, że istotną rolę odgrywa także tlenoprzeuszczalność i zwilżalność – parametry decydujące o komforcie noszenia soczewek.

O czym decyduje tlenoprzepuszczalność?

Oko bez szkieł kontaktowych oddycha swobodnie. Dlatego też soczewki powinny umożliwiać tak samo sprawne oddychanie. W przeciwnym razie dochodzi do niedotlenienia rogówki, co skutkuje neowaskularyzacją rąbkowej części rogówki, punktowymi ubytkami nabłonka, zmniejszeniem liczby komórek rogówki czy obrzękiem miąższu. Objawia się to uciążliwym dyskomfortem, a więc pogorszeniem jakości życia.

Przy wyborze soczewek kontaktowych należy więc sugerować się tlenoprzepuszczalnością (gazoprzepuszczalnością). Jest to parametr wskazujący na to, jak dużą ilość tlenu z powietrza soczewka będzie przepuszczać. Przyjęło się uważać, że im wyższe uwodnienie soczewki i im cieńszy materiał, tym wyższa tlenoprzepuszczalność. Najnowsze badania naukowe wykazują, że najlepsze są szkła kontaktowe, których ten parametr jest większy niż 125 Dk/t. Przykładowo, soczewki Biofinity charakteryzują się tlenoprzepuszczalnością wynoszącą 128 Dk/t (lub 160 przy -3.00 DS).

Za co odpowiada zwilżalność soczewek?

Zwilżalność powierzchni soczewki odgrywa znaczącą rolę, ponieważ odpowiada za stabilną ostrość wzroku. Z tego też powodu nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe charakteryzują się dodatkowymi warstwami zwiększającymi wodolubność materiału. W efekcie minimalizuje to wysychanie powierzchni soczewki, eliminując tym samym problem z suchością oczu.

Stopień nawilżenia soczewki można ocenić poprzez wykonanie pomiaru dynamiki kąta zwilżania. Technika automatyczna odpowiada za zmierzenie kąta powstałego po zastosowaniu płynu na powierzchni soczewki. Szkło kontaktowe poddawane testom zanurzane jest w roztworze soli, czego efektem jest zwiększanie się kąta zwilżenia, a następnie wyciągane – co powoduje zmniejszanie się wartości kąta. Im mniejsze kąty, tym mniejszy jest opór materiału. Dlatego też przyjmuje się, że wartości optymalnego zwilżenia występują wówczas, gdy kąt dynamiczny jest mniejszy niż 90o.

Producenci szkieł kontaktowych wykorzystują zaawansowane technologie, dzięki czemu ich produkty wyróżniają się wysokim poziomem nawilżenia. Soczewki Biofinity bazują na unikalnej technologii Aquaform® Comfort Science, dzięki której soczewka na długo zachowuje optymalny poziom nawilżenia, pozwalając użytkownikowi cieszyć się maksymalnym komfortem. Z kolei soczewki Acuvue Oasys wykorzystują technologię Hydraclear Plus, która pozwala na dodanie dodatkowego środka nawilżającego do materiału szkieł kontaktowych.

Dobór odpowiednich soczewek ma znaczenie

Wybierając soczewki kontaktowe, należy zwrócić uwagę na wszystkie parametry opisujące szkła. Dzięki temu uda się wybrać rozwiązanie nie tylko poprawiające jakość widzenia, ale zwiększające komfort podczas noszenia soczewek.

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz