Tradycyjny opał wciąż najbardziej ekonomiczny

Mimo pojawiania się innowacyjnych, jak na polskie realia, technologii grzewczych, instalacje oparte na węglu kamiennym nie tracą znacząco na popularności.

Reklama

węgiel kamiennyGłówny powód takiego stanu rzeczy może być jeden – cena. Czarne złoto posiada uniwersalne zastosowanie. Może być używane bowiem nawet w piecach, konstruowanych przez amatorów domowymi sposobami. Koszty standardowego opału rosną z roku na rok, ale i tak to właśnie ono najlepiej się kalkuluje milionom polskich rodzin. Barierą do wprowadzania zasadniczych zmian w podejściu do ogrzewania, są pieniądze. Zanim bowiem wysoko oszczędne systemy zwrócą się z nawiązką, w przypadku odbiorców indywidualnych mija kilka lat. Dlatego z zaawansowanych rozwiązań korzystają głównie przedsiębiorcy, a zwłaszcza właściciele piekarń. Tam bowiem oszczędności w kosztach zakupu alternatywnego opału (zwłaszcza pelletów), są widoczne najpóźniej po paru miesiącach. Poza tym piece piekarnicze eksploatowane są przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym.

Nawet najbardziej racjonalne gospodarowanie opałem i wydajne instalacje na nic się zdadzą, jeśli posiadamy nieszczelne okna pcv, stare drzwi frontowe lub występują inne usterki, z powodu których mamy do czynienia z dużymi stratami ciepła. Zanim więc zdecydujemy się na spektakularną inwestycję, trzeba zadbać o odpowiednią izolację oraz wentylację, które składają się na wydajność termiczną budynku. Dopiero wtedy należy przyjrzeć się wartości energetycznej oferowanego nam przez licznych dostawców opału oraz sprawności kotła lub pieca, który pragniemy nabyć w komplecie z palnikiem. Powszechne staje się również swego rodzaju łączenie tradycji z nowoczesnością. Producenci innowacyjnych systemów zorientowali się, że koszt zakupu całej instalacji bywa ryzykowny, zwłaszcza na potrzeby pojedynczych klientów. Opracowują więc palniki, które można skorelować z większością starszych pieców i kotłów na popularne paliwa ciekłe oraz stałe.

Poza tym, węgiel od lat preparowany jest w taki sposób, aby jego wydajność była jak najwyższa. Różne postacie tej kopaliny pozwalają także na stosowanie jej w coraz to nowszych systemach – ekonomicznych, ekologicznych oraz wygodnych w użyciu. Ekogroszek, miał, kostka czy orzech są już standardem w każdym zakątku Polski. W ciągu najbliższych dekad będziemy zapewne obserwować dalsze zmiany, wymuszone w dużej mierze stopniowym wyczerpywaniem się złóż czarnego złota. Póki co, węgiel jest niezwykle istotny dla polskiej gospodarki i na szczeblu europejskim trwa batalia o wydłużenie okresów, w ciągu których nasz kraj będzie musiał drastycznie ograniczać emisję CO2 do atmosfery.

Stopka autorska: wydajność termiczną budynku – http://www.anpok.com/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz