Trawnik – jak go pięlęgnować

Bez względu na to, jaką funkcję ma pełnić nasz trawnik, warto o niego zadbać. Początkujący ogrodnik może mieć problem nie tylko z założeniem trawnika, ale również z jego późniejszą pielęgnacją, warto więc dowiedzieć się więcej jeszcze przed zasianiem trawy.

Zielony trawnik – przygotowanie terenu

Optymalnie jeśli teren, który ma być przeznaczony na trawnik, jest równy. To jednak nie wystarczy, by trawa mogła na nim rosnąć. Konieczne jest oczyszczenie terenu z kamieni i szkła – zlekceważenie tego zalecenia grozi potem uszkodzeniem sprzętu. Nawet kosiarki spalinowe z metalową obudową mogą zostać zniszczone, jeśli teren jest pełen kamieni.

Przeznaczając teren po trawnik warto jest od razu myśleć o przyszłości. Oprócz odpowiedniej gleby trawa wymaga również regularnego podlewania. Jeśli nie chcemy podłączać zraszacza codziennie, być może lepszym wyjściem jest zamontowanie automatycznego systemu, który będzie zraszał trawę o wybranej przez nas porze. O takich instalacjach lepiej jest jednak myśleć przed zasianiem trawy, ponieważ wszelkie przewody montowane w ziemi wymagają kopania, a co za tym idzie – niszczenia trawnika.

Pielęgnacja – nawożenie, odchwaszczanie i nie tylko

Aby trawnik rzeczywiście był zielony i wyglądał jak dywan, nie wystarczy jedynie go podlewać. Należy oprócz tego pamiętać o takich pracach jak odchwaszczanie trawnika w sezonie oraz napowietrzaniu murawy po zimie. Wszystko to wymaga zwykle odpowiednich narzędzi, a niekiedy także dodatkowych preparatów.

Szczególnie trudny do usunięcia jest mech. Kiedy zlekceważy się zalecenia odchwaszczania, może porosnąć całą powierzchnię trawnika, uniemożliwiając niejednokrotnie prawidłowy wzrost trawy. Warto więc stosować preparaty, które nie dopuszczą do rozwoju tej rośliny. Środki te zazwyczaj są w formie granulek, którymi posypuje się trawnik, można nabyć je w każdym sklepie ogrodniczym. Czasami taki preparat jest połączony z nawozem, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie sobie dodatkowej pracy.

Wybór kosiarki

Oprócz wymienionych wyżej czynności ważne jest również koszenie trawnika. Maszynę warto wybrać ze względu na wielkość i rodzaj terenu. Do wyboru mamy zwykle kosiarki spalinowe i elektryczne. Do niewielkich trawników, które zostały zasiane w celach ozdobnych, najczęściej wybiera się kosiarki zasilane prądem. Nie wymagają one zwykle zakupu odpowiedniej benzyny i wymieniania oleju co sezon. Ich obudowy są jednak zwykle wykonane z plastiku, dlatego konieczne jest doskonałe uprzątnięcie terenu. Kamień, który uderzy w obudowę podczas koszenia, może bez trudu sprawić, że obudowa pęknie, a jej wymiana zwykle jest kłopotliwa.

Kosiarki spalinowe zwykle mają obudowę wykonaną z metalu, a przynajmniej takie modele należy wybierać przy trudnym terenie. Są nieco bardziej odporne na niesprzyjające warunki koszenia – małe kamienie czy gęste krzaki nie powinny uszkodzić obudowy. Napęd na cztery koła oraz większa niż w przypadku kosiarek elektrycznych moc, to coś, co warto wybrać przy dużym terenie. Taka spalinowa kosiarka pozwoli utrzymać trawnik w idealnym stanie.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z kosiarka.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz