Trzeci trymestr ciąży

W trzecim trymestrze ciąży kobieta jest już zwykle dużo większa, niż na początku. Jej brzuch rośnie, jak na drożdżach, ponieważ dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca. Wtedy też pojawiają się kopania i kontakt z dzieckiem. Można głaskać się po brzuchu lub lekko szczypać, na co przyszła pociecha reaguje.

Reklama

CiążaNa początku trzeciego trymestru dziecko ma około 23 centymetrów i waży 750 gramów. Dynamicznie rozwijają się układy wewnętrzne, na przykład nerwowy. Macica rośnie, przez co skóra na brzuchu może się napinać, co może powodować rozstępy. 7 miesiąc ciąży to również czas niezbyt przyjemnego samopoczucia.

Z powodu naciskania macicy na jelita, dwunastnicę i żołądek, kobieta w ciąży może odczuwać uczucie palenia, zgagi lub pieczenia w jamie ustnej. Warto zadbać o lekkie ćwiczenia fizyczne, takie jak rowerek. Wtedy też dziecko zaczyna reagować na światło i zaczynają mu rosnąć włosy, brwi i rzęsy, które najprawdopodobniej wypadną po urodzeniu ustępując miejsca nowym, silniejszym. Pod koniec tego miesiąca dziecko może już ważyć 1 kilogram.

8 miesiąc ciąży to czas, gdy kobieta ma coraz większe kłopoty z poruszaniem się. Przytyła już w końcu prawie dziesięć kilogramów. Należy powoli zacząć przygotowywać się do porodu. Może warto zapisać się do szkoły rodzenia? Dzięki temu będzie się można nauczyć, w jaki sposób oddychać i przeć, aby ból był jak najmniejszy.

W ósmym miesiącu ciąży dziecko ma już prawie 40 centymetrów długości i może ważyć 1500 gramów. Dynamicznie rozwija się mózg, fałduje się. Tworzą się tam ośrodki wzroku, słuchu, mowy oraz węchu. Można wtedy sprawdzić, czy będzie to narwany urwis (jeśli lubi kopać), czy spokojne dzieciątko (jeśli woli spać).

9 miesiąc ciąży to już prawie koniec. Wtedy też kobieta czuje się najgorzej. Często dochodzi do skurczu mięśni, jest ociężała, czasem może mieć nawet problemy z poruszaniem się. Może mieć również problemy z poruszaniem się z powodu coraz większej macicy. Piersi rosną coraz bardziej, ponieważ przystosowują się do karmienia piersią.

Należy cały czas nosić przy sobie kartę ciąży, bo praktycznie w każdej chwili poród może się zacząć. Gratulacje!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz