Tuleje i nakrętki łożyskowe

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tulei – wciskane oraz wciągane. Są to najpopularniejsze odmiany, najczęściej stosowane do montażu (oraz ustalenia położenia) łożyska na osadzeniu walcowym. Nakrętki łożyskowe występują w odmianach jako nakrętki wału lub nakrętki tulei.

Reklama

Tuleje wciskane

nakrętki łożyskoweTuleje wciskane stosowane są najczęściej do montażu łożysk z otworem stożkowym na osadzeniach walcowych, które występują w wałach stopniowanych. Położenie tulei ustalane jest za pomocą nakrętki. Samą tuleje należy wcisnąć do otworu łożyska, co zazwyczaj wymaga sporo siły, dlatego szczególnie zalecane jest zastosowanie nakrętki hydraulicznej.

Tuleje wciągane

Tuleje wciągane stosuje się, gdy należy ustalić położenie łożyska z otworem stożkowym na osadzeniu walcowym. Używane są jedynie z wałami stopniowanymi bądź gładkimi. Montaż jest łatwy i przebiega bezproblemowo ponieważ nie wymaga dodatkowych ustaleń położenia. Jeżeli montaż odbywa się na wale gładkim, ustawienie pozycji łożyska do wału jest dowolne. W przypadku montażu na wale stopniowanym, przy pomocy pierścienia oporowego, istnieje możliwość ustawienia łożyska w pozycji idealnie osiowej.

Nakrętki łożyskowe

Nakrętki łożyskowe dostępne są w odmianie nakrętki na wał oraz nakrętki na tuleję. Mogą być blokowane na wale na 5 sposobów:

  1. Podkładka zębata – trwały oraz nieskomplikowany sposób na mocowanie, podkładka zaczepiana jest o rowek wpustowy obecny na wale, zablokowanie następuje poprzez zagięcie klapki podkładki o wycięcie na obwodzie nakrętki.
  2. Podkładka kształtowa – mocowana do nakrętek za pomocą śruby, występuje wsunięcie w rowek wpustowy wału oraz wycięcie nakrętki.
  3. Śruba blokująca – gwint nakrętki wciskany jest do gwintu na wale poprzez śrubę blokującą.
  4. Element blokujący – stalowa wkładka stanowiąca część gwintu nakrętki, dociskana jest poprzez wkręt dociskowy.
  5. Kołki blokujące – znajdują się na obwodzie nakrętki, pod kątem identycznym do powierzchni nośnych gwintu.

Stopka autorska: Tuleje wciągane – http://bearing.pl/25,akcesoria-lozyskowe.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz