Tworzenie biznes planu – krok po kroku

Przygotowując się do prowadzenia działalności gospodarczej należałoby zacząć od stworzenie w miarę możliwości profesjonalnego biznes planu. Takie narzędzie pozwoli każdemu spojrzeć racjonalnie na własny pomysł i zmusi do przeanalizowania zarówno rynku klientów jak i oferty konkurencji oraz wielu innych aspektów związanych z działalnością. Spójrzmy z jakich elementów powinien składać się biznes plan na przykładzie toruńskiej firmy, która będzie zajmować się odśnieżaniem dachów.

Reklama

biznes planPierwszą rzeczą jest próba komplementarnego opisu potrzeb klientów. I tutaj rodzi się bardzo poważny problem, gdyż jak w każdym większym mieście liczba dachów, które potencjalnie trzeba będzie odśnieżyć, jest niezwykle trudna do policzenia. Na potrzeby stworzenia analizy należy zatem skupić się tylko na tzw. dużych dachach, czyli na sklepach, magazynach i halach produkcyjnych.

Następną sprawą jest przyjrzenie się konkurencji, która w swojej ofercie ma taką usługę jak odśnieżanie dachów. Toruń nie jest dużym miastem, w związku z czym również firm świadczących takie usługi nie ma dużo, a stosunkowo niewiele z nich posiada dobre strony internetowe, które pełnią funkcję skutecznej wizytówki.

Trzecią kwestią, na której należy się skupić, to planowana polityka cenowa. Ustalić ją można dopiero po przeanalizowaniu rynku klientów oraz konkurencji i w zależności od zebranych danych przyjąć wybraną strategię. Wchodząc na rynek warto zastanowić się nad ustaleniem stosunkowo niskich cen, dzięki czemu może udać się zyskać pierwszych klientów, co pozwoli zaistnieć na rynku i zdobyć płynność finansową. Decydując o cenach za świadczone usługi warto wziąć pod uwagę wszystkie koszty, jakie będą ponoszone w trakcie prowadzenia działalności, zarówno ludzkie jak i związane z podwykonawcami (na przykład wynajem ładowarki do wywozu zrzuconego z dachu śniegu).

Dopiero tak przygotowany biznes plan może posłużyć jako przydatne narzędzie przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Stopka autorska: odśnieżanie dachów. Toruń – http://www.odsniezanie-dachow-torun.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.2/10 (liczba ocen: 5)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Zawsze warto przygotować sobie biznes plan, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek działalności. Ja też sobie zrobiłem, zobaczymy czy poprawnie 😉

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz