Czy ubezpieczenie AC motocykla jest opłacalne?

motocyklUbezpieczenie AC w Polsce należy do polis dobrowolnych, część kierowców się na nie decyduje, część uważa jego zakup za zbędny zakup. Zobaczmy czy AC jest opłacalne w przypadku motocykli. Właściciele jednośladów zazwyczaj są zdania, że ceny za ubezpieczenie  ac motocykla są zbyt wysokie w stosunku do cen za ubezpieczenia osobowego auta. Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie. Pakiet OC AC dla Kwasaki z750r wyprodukowanego w tym roku, którego wartość wynosi 35,9 tys. zł, kosztuje w stolicy 1737 zł. Analogiczny pakiet dla samochodu o tej samej wartości kosztuje 1255 zł. Mamy więc różnić 500 zł, mimo tego że jazda motocyklem jest sezonowa.

Reklama

Dlaczego wiec ubezpieczyciele ustalają takie stawki? Najważniejszym elementem, który wpływa na cenę polisy jest szkodowość. W przypadku motocykli jest ona bardzo duża. Kolejny czynnik to wielkość szkody, która powstaje w kolizjach drogowych z udziałem jednośladów. W przypadku szkody finansowanej przez OC wartość jej jest mniejsza niż wówczas, gdy w kolizji biorą udział dwa auta osobowe. Jeśli jednak chodzi o ubezpieczenie AC, to wartość szkody w kolizji z udziałem motocykla jest dużo wyższa.

Mimo tego zazwyczaj warto zdecydować się na AC i wykupić dobrowolne ubezpieczenie motocykla. Kierowcy tych pojazdów częściej ponoszą ryzyko udziału z kolizjach drogowych niż inni. Aby zobrazować opłacalność takiego zakupu wróćmy do wspomnianego na początku artykułu Kawasaki  z750r. Oto autentyczny przypadek. Właściciel tego motocyklu miał kolizję drogową. W momencie wystąpienia szkody wartość pojazdu była taka sama jak przy zakupie, gdyż najczęściej ubezpieczyciele ustalają, że jest ona taka sama przez okres pół roku od momentu zakupu. Wartość szkody wyniosła 38 tys. zł, czyli dużo więcej niż zakup nowego modelu. W tym przypadku zakup AC bardzo się opłacił. Zresztą jego koszt zwrócić się może w sytuacji, gdy stojący na parkingu motocykl przewróci się.

Zobaczmy więc w jakich konkretnych sytuacjach ubezpieczenie AC działa:

 • gdy nieznany sprawca wyrządzi szkodę,
 • gdy szkoda zostanie spowodowana przez zderzenie ze zwierzęciem,
 • gdy szkoda zostanie spowodowana przez czynniki atmosferyczne,
 • gdy pojazd zostanie skradziony,
 • gdy szkoda zostanie nieumyślnie spowodowana przez kierowcę.

Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie AC nie działa w kilku sytuacjach, są to tzw. wyłączenia. Odszkodowania nie otrzymamy gdy:

 • kierujący prowadził motocykl pod wpływem alkoholu,
 • gdy w trakcie wystąpienia szkody pojazd był prowadzony przez osobę bez odpowiednich uprawnień i to ona przyczyniła się do uszkodzenia,
 • gdy kierujący uciekł z miejsca wypadku bez zasadnej przyczyny,
 • gdy motocykla użyto do dokonania przestępstwa,
 • gdy ubezpieczony wykazał rażące niedbalstwo, które przyczyniło się do powstania szkody;
 • gdy wartość szkody nie przekracza limitu ustalonego w umowie, od którego rozpoczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Żeby wybrać odpowiednie ubezpieczenie AC (wiecej na www.autocasco-online.pl/ac) warto wiedzieć na co powinniśmy zwrócić uwagę porównując poszczególne oferty firm ubezpieczeniowych. Oto najważniejsze elementy, od których zależy atrakcyjność polisy:

 • zakres ubezpieczenia, warto sprawdzić co ono dokładnie obejmuje i czy dotyczy, np. sytuacji kradzieży pojazdu, który stał w miejscu niestrzeżonym;
 • w jaki sposób jest wypłacane odszkodowanie. Najlepiej unikać tych ofert, w których ubezpieczyciele nie gwarantują naprawy w serwisach autoryzowanych i z użyciem oryginalnych części;
 • czy w ubezpieczeniu jest mowa o jakimś wkładzie własnym przy likwidacji szkody, od jakiej wartości szkody jest ona finansowana przez ubezpieczenie AC;

Cena za dobrowolne ubezpieczenie motocykla jest zależna od tego ile jest on wart. Wartość na podstawie cen rynkowych ustala rzeczoznawca współpracujący z ubezpieczycielem. Gdy ubezpieczeniu ma podlegać nowy motocykl, bierze się pod uwagę koszt jego zakupu poświadczony przez fakturę. Na cenę wpływają również zniżki i zwyżki jakie przysługują danemu klientowi, dlatego warto zapoznać się z ich listą u różnych ubezpieczycieli, bo nie są one w żaden sposób ujednolicone. Największe zniżki i zwyżki wynikają zazwyczaj z dotychczasowej historii ubezpieczenia, ze szkodowości lub jej braku. W większości firm zwyżki dotyczą też kierowców poniżej 29 roku życia oraz takich, którzy niedawno otrzymali prawo jazdy.

Stopka autorska: ubezpieczenie  ac motocykla – http://www.autocasco-online.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.2/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz