Rodzaje ubezpieczeń na życie

Jednym z ważniejszych i przydatnych produktów finansowych jest ubezpieczenie na życie. Wybierając ubezpieczenie na życie warto się zastanowić czego tak naprawdę oczekujemy i w zależności od oczekiwań wybrać konkretny rodzaj ubezpieczenia.

Reklama

Najprostszym rodzajem ubezpieczenia jest terminowe ubezpieczenie na życie. Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie to działa w określonym terminie – co oznacza że klient zawiera umowę na określony czas, np. 20 lat. Po tym okresie ubezpieczenie wygasa – co oznacza że całość pieniędzy które wpłaciliśmy przepada.

W odróżnieniu od ubezpieczenia terminowego, ubezpieczenie na całe życie nie ma określonego czasu trwania. Tego rodzaju ubezpieczenia na życie jest umową trwającą do końca życia ubezpieczonego – a więc w tym przypadku mamy pewność wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego. W związku z tym ubezpieczenia na całe życie są dużo droższe od ubezpieczeń terminowych.

Kolejnym rodzajem ubezpieczeń, są ubezpieczenia na dożycie. Są to również ubezpieczenia zawierane na pewien z góry określony czas. Jeżeli ubezpieczony w czasie trwania ubezpieczenia poniesie śmierć – wówczas wypłacana jest suma ubezpieczenia. O ile do końca trwania ubezpieczenia na życie nic się nie wydarzy – ubezpieczony dostanie „sumę dożycia” będącą zazwyczaj z góry określoną w umowie, gwarantowaną sumą pieniężną. Suma dożycia jest „świadczeniem ubezpieczeniowym” zgodnie z obowiązującymi przepisami, w związku z tym wypłacana kwota pieniędzy wolna jest od podatku od zysków kapitałowych (podatku belki).

Zupełnie innym ubezpieczeniem na życie jest ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. Od wcześniejszych ubezpieczeń różni się ono tym, iż część składki wpłacanej przez ubezpieczonego jest odkładana w Ubezpieczeniowym Funduszu Kapitałowym. Dzięki temu pod koniec trwania umowy ubezpieczenia na życie (bądź wcześniej) można z ubezpieczenia odzyskać jakieś pieniądze. Operacja taka nazywana jest realizacją „świadczenia wykupu”.

Z ubezpieczeniem na życie nie należy mylić tzw. polisy unit-linked. Jest to specjalny program inwestycyjny, w którym ubezpieczenie na życie jest tylko i wyłącznie „opakowaniem prawnym” dzięki któremu klient zyskuje korzyści prawno – finansowe. Po pierwsze zgromadzone środki są wolne od egzekucji komorniczej i skarbowej. Ponadto dzięki polisie unit-linked można długoterminowo inwestować pieniądze dużo taniej niż przy bezpośrednich inwestycjach w fundusze inwestycyjne.

Stopka autorska: ubezpieczenie na życiehttp://www.krainafinansow.pl/index.php/ubezpieczenienazycie.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz