Urlop wychowawczy – ile trwa i jak wygląda

Każda matka (i ojciec – coraz częściej) zatrudniona na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego. Może on trwać do czwartego roku życia.

Reklama

matka z dzieckiemOkres zaraz po urodzeniu dziecka to czas decydujący o wielu czynnikach związanych z jego dorastaniem. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby najbliższa mu osoba była ciągle przy nim. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie ile trwa urlop wychowawczy, zamiast szukać maksymalnych możliwości, lepiej po prostu zastanowić się, ile takiego czasu będzie potrzebne. Bywa bowiem tak, że zarówno matka, jak i ojciec, postanawiają powrócić do pracy dużo szybciej, niż im to przysługuje.

Jednakże warto zapoznać się z tymi przepisami. Otóż, urlop wychowawczy przysługuje rodzicowi, którego staż pracy wynosi co najmniej sześć miesięcy. Na urlop ten można się udać zaraz po urodzeniu dziecka, będzie wtedy trwać trzy pełne lata lub w każdym innym momencie i będzie wtedy trwał do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia, pod warunkiem, że ten czas nie przekroczy trzech lat.

Urlop wychowawczy jest bezpłatny, aczkolwiek pracownik nadal podlega ubezpieczeniu społecznemu. Istnieje pewny warunek, po którego spełnieniu, rodzicowi będącemu na urlopie wychowawczym, będzie przysługiwał dodatek w wysokości 400 zł miesięcznie. Otrzymają go osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 504 zł netto na członka rodziny. Aby odpowiednio to przeliczyć, bierze się pod uwagę dochód wszystkich członków rodziny, a pod uwagę brane są zarobki z roku wcześniejszego, niż tego, w którym udaje się na tenże urlop. Świadczenia te są jednak przekazywane przez urzędy miast i gmin oraz ośrodki pomocy społecznej.

Aby otrzymać tę formę wolnego, należy wypełnić wniosek o urlop wychowawczy, gdyż jedynie na jego podstawie, pracodawca może na niego zezwolić. Wniosek ten należy złożyć dwa tygodnie przed planowaniem urlopu.

Wniosek ten powinien zawierać datę początku i końca urlopu wychowawczego, a także zaświadczenie o tym, że drugi rodzic nie będzie z tego urlopu w tym czasie korzystał.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz