Urok starych sadów

Stare, wysokie drzewa owocowe, które jeszcze do niedawna dawały swoisty urok polskim krajobrazom, na nieszczęście znikają. Zastępowane przez drzewa owocowe karłowe lub obecnie bardzo modne drzewka ozdobne, chyba odejdą całkowicie w niebyt.

Reklama

drzewo - jabłońDlaczego drzewa na karłowych podkładkach, osiągające mniejszy wzrost są obecnie tak popularne i szeroko promowane? Z założenia ich pielęgnacja ma być łatwiejsza – są niskie, więc łatwiej je przycinać i zrywać owoce. Zajmują mniej miejsca, a zatem na małej powierzchni można posadzić kilka różnych drzew, zapewniając sobie urozmaicenie diety w rozmaite owoce z własnej działki. Są też polecane do upraw towarowych, dają bowiem duży plon z małej powierzchni sadu, w myśl tak zwanej uprawy intensywnej. Ale niestety – karłowe drzewa owocowe są też mniej żywotne, łatwiej chorują i to wymusza konieczność stosowania oprysków chemicznymi środkami ochrony roślin. Czy zatem na pewno są lepsze?

Na szczęście niektórzy miłośnicy działek i ogrodów nie karczują starych jabłonek, gruszy czy śliw, które rosły kiedyś na tych działkach. Bardzo dobrze zdają sobie sprawę, jaki skarb mają. Nowy zieleniec można oczywiście urządzić tak, aby ich nie wyrzucać, a będzie cudownym miejscem relaksu dla nas i przyjazną ostoją dla roślinności i zwierząt.

Wysokie drzewa owocowe, niczym wielkie parasole, dają upragniony cień, no i rodzą pyszne, ekologiczne owoce. Te stare drzewa dają schronienie pożytecznym owadom, dbają o bioróżnorodność ogrodów.
Ale też stare odmiany są często bardziej odporne na choroby, niż te sadzone teraz. Ich owoce nadają się doskonale do spożycia na surowo, ale także na przeróżne przetwory, soki, powidła.

A zatem wypatrując swojego miejsca relaksu z dala od miejskiego gwaru, zwróćmy uwagę na otaczający krajobraz. Może zauroczy nas właśnie pozostałość starego sadu, w którym są wysokie drzewa owocowe. Nieduży szumiący strumyk albo zagajnik, brzeg stawu i łąka, po której można beztrosko biegać na bosaka i zrywać polne kwiaty. Jeśli już odnajdziemy tą swoją zieloną oazę, to starajmy się zachować to co najcudowniejsze, to co zauroczyło nas w tym siedlisku na samym początku.

Dostosowanie przestrzeni do naszych upodobań jest niezbędne, jeśli chcemy spędzać tam nasz wolny czas, tak jak nam się podoba. Lubimy grillować i biesiadować w pod osłoną drzew. Wylegiwać się na kocu lub w hamaku, czytać i relaksować się. Spędzać czas na zabawach z dziećmi. Zaprzyjaźnijmy się więc z dziką przyrodą jaka jest na naszej działce i sukcesywnie, delikatnie retuszujmy tę przestrzeń, dopasowując ją do naszych upodobań.

Stopka autorska: drzewa owocowe – http://poradnikogrodniczy.pl/jakie-drzewka-owocowe-posadzic-na-dzialce.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz