Jak urządzić pokój dla dziecka?

Przygotowując się na powitanie nowego członka rodziny, już na kilka miesięcy wcześniej (a nawet na początku drugiej połowy ciąży) musimy pomyśleć o jego 4 kątach. Urządzając pokój dla dziecka powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych spraw, a mianowicie: kolorystyka, komplet mebli dziecięcych, najważniejsze akcesoria.

Reklama

Kolorystyka pokoju dziecięcego

Pokój dla dziecka

Kolorystyka pokoiku powinna być zależna od płci maluszka, a jeśli ta nie jest nam znana, zawsze pozostają do wyboru kolory uniwersalne, np. połączenie beżu z brązem lub zielenią. W przypadku pokoju dla dziewczynki, wybierajmy kolory takie jak przyjemny odcień różu lub fioletu. Ważne będą tu również dodatki w formie kwiatów lub z innymi typowo dziewczęcymi wzorami, np. zamkami czy też postaciami z bajek. Dla chłopców wybierzmy kolorki nieco chłodniejsze, np. niebieski, a wzorki bardziej związane ze sportem. Od razu po wejściu do takiego pokoju powinno być zatem widać, czy należy do dziewczynki czy też chłopca.

Mimo że noworodek przez pierwszy okres swojego życia nie odróżnia kolorów, to jednak z czasem zacznie je dostrzegać, a zatem dobrze, gdyby nie były one zbyt jaskrawe – najlepiej jeśli są jasne, stonowane i uspokajające, co będzie dobrze wpływało na naszego brzdąca. Co innego w przypadku starszych pociech, które mają już sprecyzowany gust jeśli chodzi o kolory czy też bajki i które są w stanie same podpowiedzieć rodzicom, jak chciałyby aby wyglądało ich dziecięce królestwo. W szczególności zwróćmy uwagę na kolory ścian i przy okazji na jakość użytych farb – nie powinny one powodować podrażnień u dzieci ani innych alergicznych dolegliwości.

Meble do pokoju dziecięcego

Kolejną sprawą są meble dla dzieci i tutaj jedną z ważniejszych kwestii jest to, aby były one bezpieczne. Najlepiej będzie zatem wybrać takie mebelki, które będą miały zaokrąglone rogi i które będą na tyle stabilne, że nie przewrócą się ani nic z nich nie spadnie kiedy maluszek zacznie próbować swoich sił na nóżkach. Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu pozostałych mebli w domu, np. poprzez specjalne nakładki na krawędzie stołów itp. W pokoju dla dziecka zakupmy także dywanik lub wykładzinę, na której dziecko będzie z pewnością spędzać sporo czasu. Powinno więc móc swobodnie usiąść czy położyć się na podłodze bez obawy o to, że się przeziębi. Po odmalowaniu ścian i wstawieniu do pokoju nowych mebelków wywietrzmy pokój tak, aby zdążył się pozbyć tego specyficznego zapachu.

Akcesoria do pokoju dziecięcego

Ostatnią sprawą jest wyposażenie pokoiku w akcesoria, dzięki którym pielęgnacja dziecka będzie wygodna i bezpieczna. Zanim jednak przejdziemy do zabiegów pielęgnacyjnych, zastanówmy się dobrze nad tym, jakie kupić łóżeczko dla dziecka – w końcu w szczególności na początku życia naszego dzidziusia jest to zdecydowanie najważniejszy mebel w jego nowym domku. Dobrze jeśli łóżeczko kupimy w komplecie z pozostałymi meblami, aczkolwiek nie jest to konieczne i nie jest trudno dopasować je do kolorystyki mebli z zupełnie innego kompletu. Zwróćmy uwagę na to, aby łóżeczko miało co najmniej 3 poziomy regulacji wysokości oraz wyjmowane szczebelki. Niektóre modele posiadają na dole szuflady, które można wykorzystać m.in. do schowania drugiego kompletu pościeli, zabawek albo akcesoriów kosmetycznych. Jeśli chcemy być jak najbardziej praktyczni, poszukajmy łóżeczka z możliwością jego późniejszej przebudowy na tapczanik – dzięki temu mebelek ten posłuży nam przez kilka lat, nawet do 4-5 roku życia i w takim przypadku zdecydujmy się na łóżko w rozmiarze 70 x 140 cm, a nie standardowe 60 x 120 cm.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz