Usuwanie rdzy i korozji za pomocą szczotek drucianych

Szczotka drucianaNajpopularniejszą metodą usuwania rdzy jest użycie szczotek drucianych. Dawniej do dyspozycji mieliśmy tylko proste szczotki druciane. Dziś sytuacja się zmieniła i mamy do dyspozycji kilka metod usuwania rdzy, ten artykuł jest poświęcony narzędziom do usuwania rdzy.

Szczotka druciana to najpopularniejsza metoda usuwania rdzy. Mamy dwa rodzaje szczotek drucianych, jeśki chodzi o splot. Szczotki nie plecione – to szczotki z drutem prostym, są bardziej elastyczne. Uzyskana za ich pomocą powierzchnia jest bardziej gładka. Mogą pracować na bardziej nierównej powierzchni . Druga odmiana szczotki to szczotka z drutem plecionym, szczotka taka jest bardzo wytrzymała, może pracować pod dużym obciążeniem i zdzierać duże ilości rdzy. Jednak nie jest elastyczna, służy bardziej do pracy z powierzchniami prostymi. Nie nadaje się do pracy na płocie. Obie szczotki są wykonane najczęściej z drutu ze stali nierdzewnej lub jakiegoś innego.

Reklama

Szczotki można montować na różnego  rodzaju narzędziach do zastosowań domowych. Najlepiej jest kupić szczotkę na trzpieniu jest to szczotka do montażu na wiertarce, najczęściej występuje w dwu odmianach: prostej i garnkowej. Ale są też szczotki do montażu na szlifierce kątowej z gwintem m14 lub z otworem. Czasami można też kupić szczotkę ręczną.

Jeśli weźmiemy pod uwagę twardość szczotki  – okaże się że mamy do wyboru wiele szczotek. Stąd aby dobrać dobrą szczotkę najpierw musimy obejrzeć poligon naszej walki z rdzą i odpowiedzieć na pytanie co to jest za powierzchnia. Gładka (np. blacha) czy drut ogrodzenia. Kolejne pytanie jaka duża jest to rdza, jeśli jest jej dużo użyjmy szczotki z twardym drutem, może być on pleciony. No i ostatnie pytanie jakie mamy narzędzie do pracy wiertarka, szlifierka czy nasze ręce.

Uwaga końcowa – po pracy szczotką konieczne jest oczyszczenie powierzchni z paprochów powstałych po obróbce. Po szczotkach o twardym drucie konieczne jest użycie szlifujących materiałów ściernych z uwagi że takie twarde narzędzie może pozostawić bruzdy – co jest szczególnie dotkliwe przy stalach nierdzewnych.

Lepiej jest zapobiegać powstawaniu rdzy niż ją usuwać więc starajmy się usunąć podczas pracy szczotką wszystkie ogniska rdzy – metal musi być pozbawiany zgorzelin po spawaniu, nie doczyszczonych powierzchni. Każda taka pozostałość będzie ogniskiem rdzy wżerowej która jest już trudna do usunięcia. Do tego nie wystarczy zwykła szczotka ale o tym w innym artykule.

Stopka autorska: usuwania rdzy – http://pelks.pl/10-Szczotki/View-all-products.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.3/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz