Uzależnienie od gier komputerowych

Gry stają się coraz popularniejsze. Dzisiejsze gry wciągają gracza swoim realizmem i rozbudowaną rozrywką co może doprowadzić do uzależnienia od gier. Gry uzależniają i problem ten staje się coraz poważniejszy dziecko woli siedzieć przed komputerem niż wyjść na dwór, a mąż zaniedbuje żonę ponieważ woli pograć. Rozrywka wirtualna rzadko nudzi gracza wręcz przeciwnie im bardziej zagłębia się on w świat wirtualny tym bardziej się uzależnia nie może spać w nocy jest ciekaw jakie jeszcze niespodzianki kryje gra w dalszych etapach. Gry rozwijają wyobraźnię przez co silnie działają na psychikę. Na uzależnienie najbardziej narażone są nastolatki i dzieci, lecz osoby dorosłe także są ofiarami nałogu. Osoba uzależniona staje się nerwowa i agresywna zdarza się nawet, że traci kontakt z rzeczywistością nie odróżnia świata realnego od wirtualnego przede wszystkim w taki stan mogą wpaść dzieci. Przebywając często przed komputerem zaczynają się utożsamić ze swoim bohaterem w skrajnych przypadkach próbują uaktywnić super moce jak ich bohater na przykład próbują latać lub przenosić ciężkie przedmioty.

Reklama

Gry powodują także znieczulenie na krzywdę innych coraz realniejsze gry komputerowe coraz bardziej odwzorowują rzeczywistość. Najbardziej na psychikę ( Przede wszystkim nieletniego ) działają brutalne gry gdzie rzeki krwi, odcięte kończyny i latające po całej lokacji wnętrzności to norma. Bohater gry poprzez swoją brutalność osiąga wszystkie założone przez siebie cele i pokonuje wszystkie przeciwności brutalną siłą, każdy kto mu się sprzeciwy zostaje brutalnie wyeliminowany. Dziecko grając w taką grę może wyrobić sobie przekonanie, że wszystkie przeciwności i przeszkody można zwalczyć brutalną siłą przez co robi się agresywne. Gry są już tak popularne, że zabronienie dziecku grania w zasadzie izolowało by je od grupy rówieśniczej. Po za tym gry często leczą kompleksy.

Podczas gdy w realnym świecie masz problemy w szkole/ pracy i twoje poczucie wartości spada do zera w grach możesz stać się herosem pokonującym wszystkie problemy nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych, a każdy problem jest z łatwością rozwiązywany trwanie w tym stanie dłużej doprowadza do uzależnienia w szkole lub pracy myślisz tylko o jednym ‚kiedy wreszcie wrócę do domu i pogram’.  Gracz uzależniony odrywając się nawet na chwilę od gry ma poczucie niespełnienia ciągłe wyobrażenie, że coś traci, że on tutaj siedzi ,a przecież ‚ poziom sam się nie wbije’. Gry sieciowe dzięki swoim otwartym terenom, swobodzie działania i możliwością gry z kilkutysięczną grupą graczy wciągają jeszcze bardziej.

Po co wychodzić na dwór skoro mogę się spotkać z kolegami w grze. Uzależnienie to coraz poważniejszy problem, jednak jak rozpoznać uzależnienie? Jeśli partner/partnerka spędza coraz więcej czasu przed komputerem i porzuca inne zajęcia to pierwszy sygnał, że coś się dzieje. Kolejnymi sygnałami są zbyt emocjonalne granie, coraz częstsze rezygnowanie z posiłków na rzecz wirtualnej rozrywki, agresywne reagowanie dziecka lub osoby dorosłej, gdy odbiera się możliwość grania, zaniedbywanie obowiązków czy izolowanie się od grupy rówieśniczej.  Lekarze wyodrębnili nawet fazy uzależnienia

I Faza

Jest to faza poznawania i racjonalnego wykorzystanie komputera innymi słowy umiejętność kontrolowania czasu spędzanego przed komputerem

II Faza

Osoba coraz więcej czasu spędza przed komputerem i traci inne zainteresowania. Podczas dłuższej przerwy od grania zaczyna ciągle o tym myśleć, a komputer powoli staje się ‚ najlepszym przyjacielem’

III Faza

Jest to ostatnia i najgorsza faza gracz całkowicie się uzależnia. Gry powodują, ze osoba uzależniona ogranicza sen do minimum, zaniedbuje pracę lub naukę, obowiązki rodzinne, traci wszystkie kontakty z kolegami, przestaje regularnie jeść , gdyż gra nie może czekać, staje się agresywny i pogłębiając się coraz bardziej w różne gry z dnia na dzień traci kontakt z rzeczywistością i ma coraz większe problemy z odróżnieniem świata realnego od wirtualnego. W tej fazie zdrowie gracza zaczyna się pogarszać. Mogą wystąpić zaburzenia równowagi, koncentracji i sprawności myślenia oprócz tego ciągle doskwiera bezsenność przez co może wystąpić nadpobudliwość. W tej fazie przydatna jest pomoc specjalisty, ponieważ gracz sam z nałogiem raczej sobie nie poradzi.

Uzależnienie od gier to podobnie jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków nałóg z którym należy walczyć. Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę z problemu i zauważyć, że on faktycznie istnieje nie brnąć ciągle w błędnym przekonaniu, że nic się nie dzieje mogę przestać w każdej chwili jak tylko będę chciał, lecz ta ‚ chwila’ nigdy nie następuje. Najlepiej jest pozbyć się gier, lecz to może podziałać na krótką metę, ponieważ uzależniona osoba szybko znajdzie coś nowego w internecie, można spróbować ograniczyć ilość czasu spędzanego przed komputerem, jednak najlepsza będzie terapia. Terapia polega na tym, że spotykają się na niej ludzie mający taki sam problem w tym przypadku problem z grami komputerowymi. Gdy nie jest się z problemem sam łatwiej przejść  przez terapię. Można także spróbować pobytu w ośrodku leczenia uzależnień w zależności od wielkości problemu pobyt może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni.

Gry komputerowe są tworzone po to, aby dostarczać ludziom rozrywki, dlatego granie w gry jest czymś naturalnym jednak podobnie jak przy alkoholu należy zachować umiar, aby nie popaść w nałóg.

Stopka autorska: gry-przegladarkowe.net.pl – gry przeglądarkowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz