Uzależnienie od hazardu i jego objawy

Gdy mowa jest o uzależnieniu, przeważnie w pierwszej kolejności myślimy o narkotykach, alkoholu albo papierosach. Niestety nasz organizm jest dużo bardziej skomplikowany, niż byśmy czasem tego chcieli i nawet tak niewinna gra w karty, na automatach czy w toto lotka może okazać się naszym przekleństwem.

Reklama

Koło się zamyka

nałogowy hazardzistaStwierdzenie hazard to nie zabawa, tylko z początku wydaje się zabawne. Gry online takie jak poker, blackjack, ruletka i wiele innych mogą prowadzić do nałogu. Oczywiście nie dzieje się to od razu, ale należy pamiętać, że ryzyko jest spore. Wydawałoby się, że w grach hazardowych można tylko wygrać lub przegrać i na tym cały problem się kończy. Jednak w rzeczywistości zarówno pasmo sukcesów, jak i przegrana prowokuje do dalszej gry. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszym przypadku liczymy na kolejne zwycięstwo, a w drugim, kieruje nami chęć do szybkiego odegrania się. W ten sposób, licząc na złudne szczęście, nie potrafimy się powstrzymać, żeby nie zagrać znowu i znowu… Wpadamy w błędny krąg, z którego nie potrafimy się wydostać. Początkowe niezadowolenie przeradza się we frustracje, a następnie w stan depresji. Jeśli wówczas nie zauważymy, że mamy naprawdę duży problem, później będzie już tylko gorzej.

Wierzchołek góry lodowej

Uzależnienie od hazardu, to nie tylko strata pieniędzy. Chodzi tu o wiele więcej, a właściwe to o wszystko, gdyż na szali stawiane jest własne życie. Ciągły stres, kłamstwa i kolejne długi zaczynają wypełniać codzienność. Relacje w pracy i życiu prywatnym mają się coraz gorzej. Nałogowy hazardzista coraz częściej czuje się bezradny i zniechęcony do życia. Alkohol i narkotyki stają się próbą ucieczki od problemu. Wyczerpanie organizmu dochodzi do tego stopnia, że mogą się nawet pojawić myśli samobójcze.

Pomoc to nic złego

Hazard w nadmiernej ilości jest jak każdy inny nałóg, czyli musi być leczony. W Polsce istnieje już wiele ośrodków, które pomagają w tego typu uzależnieniach. Uczęszczanie do nich na terapie pozwala w większości przypadków pozbyć się problemu, a także odzyskać stabilizację i radość z życia. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że większość, to nie 100% chorych, dlatego jeśli pewnego dnia znajomi albo rodzina powiedzą Ci, że chyba za dużo grasz, nie lekceważ tego. Lepiej wycofać się za wcześnie, niż za późno.

Stopka autorska: Gry online takie jak poker – http://www.poker-online.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz