W internecie nie zawsze taniej?

Robienie zakupów jest teraz bardzo proste. Wystarczy usiąść sobie wygodnie w fotelu, włączyć komputer i popijając herbatkę wybrać kilka interesujących nas produktów. Jeszcze tylko przelew przez internet i załatwione. Na drugi dzień, albo nawet za kilka godzin (w przypadku zakupów spożywczych) zamówione produkty dostarczane są nam do rąk własnych. Nic tylko robić zakupy przez internet. Czy jednak za takie zakupy nie musimy więcej płacić?

Reklama

Wręcz przeciwnie. Zakupy robione przez internet nie dość, że są szybsze i bardziej komfortowe, to jeszcze płaci się za nie mniej niż chodząc po sklepach w tradycyjny sposób. Dlaczego tak jest? Osoby prowadzące sklepy internetowe, albo oferujące swoje produkty na portalach zakupowych nie muszą wynajmować lokalu, za który co miesiąc trzeba płacić czynsz, odchodzą im też wszelkie opłaty eksploatacyjne. Bardzo często siedziba firmy znajduje się w prywatnym domu, a miejscem przechowywania produktów jest garaż, spiżarnia, albo jeden z pokoi. Nic dziwnego, że sprzedający mogą nieco opuścić na marży.

A co ze sprzedażą produktów spożywczych? Takie przecież wymagają specjalnego miejsca przechowywania – lodówek, zamrażarek, czy miejsc wolnych od wilgoci. Tu sprawa wygląda nieco inaczej. Internetową sprzedaż produktów spożywczych prowadzą zazwyczaj sklepy pracujące również w tradycyjny sposób. Te poza możliwością zrobienia zakupów za pośrednictwem internetu oferują także dowóz zakupów pod same drzwi. Są to zazwyczaj duże sieci handlowe, które mogą sobie pozwolić na to, aby za transport nie pobierać od swoich klientów żadnych prowizji. Poza tym dostarczanie zakupów odbywa się lokalnie, a nie tak jak w przypadku tradycyjnej sprzedaży internetowej, która swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, a nawet cały świat.

Cena produktów oferowanych przez internet to jedno. Drugie to koszty przesyłki, o których zdarza nam się zapominać. Wydaje się, że dany produkt jest zdecydowanie tańszy w sklepie internetowym niż w sklepie stacjonarnym, ale to tylko pozory. Ostateczna cena produktu oferowanego w internecie to jego cena wraz z ceną przesyłki. Niejednokrotnie zdarza się, że ta ostateczna cena przewyższa znacznie cenę takiego samego produktu dostępnego w tradycyjnym sklepie. Nie zawsze jednak tak jest.

Jeśli ktoś dobrze poszuka znajdzie w internecie interesujący go produkt po przystępnej cenie i przystępnych kosztach przesyłki. Jeśli opcja wysyłki za pośrednictwem kuriera wydaje się być zbyt droga zawsze można zdecydować się na Pocztę Polską. Obecnie jednak, przy tak dużym zainteresowaniu sprzedażą internetową, koszty kuriera nie są wysokie. Na rynku firm kurierskich istnieje obecnie bardzo duża konkurencja. Coś takiego jak tani kurier można znaleźć w co drugiej aukcji na portalach zakupowych i co drugim sklepie internetowym.

A jeśli kto twierdzi, że koszty zakupów przez internet rzeczywiście są wyższe niż zakupów robionych w sposób tradycyjny niech zastanowi się nad tym, czy w związku z zakupami tradycyjnymi metodami nie ponosi dodatkowych kosztów. Chodzi tu o koszty transportu – przecież czymś na te zakupy trzeba dojechać. Mało kto, szczególnie w dużych miastach jest w stanie zrobić zakupy chodząc po mieście tylko pieszo. Do kosztu zakupów należy więc doliczyć ceny parkingu, wypalonego paliwa, czy biletów autobusowych. Czy przypadkiem nie wyjdzie na to samo, co wydać na kuriera?

Myśląc w ten sposób można dojść do wniosku, że robienie zakupów spożywczych przez internet najbardziej się opłaca. Nie dość, że nie traci się czasu (a przecież czas to pieniądz), to jeszcze nie trzeba płacić za dowóz zakupów pod same drzwi. Sieci handlowe oferujące możliwość zakupów przez internet szczycą się tym, że oferują dowóz artykułów gratis. Jadąc na zakupy samemu nie można liczyć na gratisowy transport.

Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości co do tego, czy opłaca się robić zakupy przez internet?

Stopka autorska: tani kurier – http://www.parcel2ship.pl/static/strona-glowna.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz