W jakich okolicznościach możemy odwołać się do wizualizacji?

Postęp technologiczny, w tym zwłaszcza nowe sposoby wykorzystywania możliwości stwarzanych przez komputer, przyczynił się do tego, że światło dzienne ujrzały rozwiązania, o których do niedawna wspominano jedynie w powieściach popularnonaukowych. Wśród tych najbardziej interesujących wypada wskazać wizualizacje, nie można bowiem nie zgodzić się z tym, że graficzne metody zarówno analizy i tworzenia, jak i przekazywania interesujących nas informacji, zmieniły świat, który znamy. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, na czym polega ich specyfika i jakie jest ich zastosowanie.

Reklama

Mówiąc o praktycznym zastosowaniu wizualizacji należy uświadomić sobie, że jest to zagadnienie nie tylko złożone, ale i bardzo rozległe. Z niektórymi ich zastosowaniami mamy do czynienia w naszym codziennym życiu, bywają jednak i takie, których nawet się nie domyślamy. W każdym wypadku jednak wizualizacje pozwalają nam zrozumieć otaczający nas świat i przedstawić nasze pomysły i idee w sposób bardziej zrozumiały dla innych ludzi.

Na co dzień najczęściej zwracamy uwagę na wizualizacje architektoniczne, są one bowiem wykorzystywane w różnorodnych kampaniach reklamowych. Najbardziej klasyczne są te, które organizują firmy deweloperskie oraz podmioty ubiegające się o prawo do budowania biurowców, instytucji użyteczności publicznej i hal produkcyjnych, z rozwiązania tego korzysta jednak również szereg innych firm. Nie powinniśmy zapominać przy tym, że wizualizacje są wykorzystywane nie tylko do tego, aby przekonać inwestorów do przekazania określonych nakładów finansowych na konkretne rozwiązania. Odwołujemy się do nich również wówczas, gdy interesuje nas sprawny proces wykonywania obowiązków w firmie zwłaszcza, gdy są one nałożone na projektantów lub grafików.

W tym miejscu nie można nie wspomnieć również o wizualizacjach wnętrz. Polecają nam je sprzedawcy mieszkań przekonujących nas, że mikroskopijna kawalerka jest całkiem ustawna, do rozwiązań tego typu odwołują się jednak również sklepy oferujące meble i artykuły dekoracyjne oraz projektanci wnętrz. Sami również możemy korzystać z propozycji tego rodzaju, programy umożliwiające przygotowanie własnych wizualizacji z tego zakresu są bowiem zdecydowanie tańsze niż kiedykolwiek wcześniej. A przecież lista zastosowań wizualizacji jest znacznie dłuższa, przypuszcza się przy tym, że będzie obejmowała coraz to nowe pozycje.

Do bardziej zaawansowanych projektów przydadzą się nam projekty wizualizacji 3D – to właśnie dzięki nim możemy wyobrazić sobie, jak wygląda dany przedmiot, np. produkt, który chcemy kupić w sklepie internetowym.

Stopka autorska: fs-wizualizacje.com – wizualizacje architektoniczne

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz