W skrócie o Google Adsense

Adsense to jedna z usług firmy Google polegająca na wyświetlaniu reklam w serwisie użytkownika. Usługa rozliczana jest na zasadzie PPC (Pay Per Click), czyli za każde kliknięcie w reklamę użytkownik otrzymuje pewną kwotę.

Reklama

General zasada jest następująca: im większy ruch w serwisie WWW tym prawdopodobnie więcej osób kliknie w reklamę. Administrator musi więc zadbać o odpowiedni ruch na stronie poprzez:

A. zapewnienie użytkownikowi odpowiednio dopasowanej zawartości strony
B. optymalizację stronę
C. odpowiednie zabiegi SEO (Search Engine Optimization)

A.
Jeśli strona będzie odpowiednia dla użytkownika to spędzi on więcej czasu w witrynie otwierając więcej niż jedną stronę co spowoduje wyświetlenie większej ilości reklam.

B.
Aby stronę odwiedziło więcej użytkowników musi ona być dobrze wypozycjonowana w wyszukiwarce Google. W tym celu należy zoptymalizować stronę między innymi pod względem odpowiedniej struktury, przyjaznych odnośników, różnych danych metach oraz unikalnych artykułów.

C.
Odpowiednie zabiegi SEO polegają między innymi na pozyskiwaniu linków z różnych stron internetowych (najlepiej dobrych jakościowo stron) o wysokim PR i TR (PageRank i TrustRank).

Niestety Internet coraz częściej zasypywany jest stronami WWW, które są tworzone jedynie pod reklamy. Istnieją  na przykład sklepy internetowe w których nie można złożyć zamówienia, a które utrzymują się dzięki wyświetlaniu reklam. Można również znaleźć strony WWW o niskiej jakości merytorycznej. Prostym przykładem jest strona pod tytułem „Numery Kierunkowe” opisująca międzynarodowe kierunkowe.

O ile wyżej wymieniona strona dostarcza użytkownikowi szukanej przez niego informacji to strony są niekiedy tworzone przez automatyczne programy, które powodują, iż strona jest w ogóle nieczytelna dla użytkownika i z jego punktu widzenia jest bezużyteczna.

Miejmy nadzieję, iż w dłuższej perspektywie będą się liczyć serwisy o wysokiej jakości prezentujące użytkownikowi wartościową zawartość.

Plusem reklam Google jest fakt, iż jest to reklama mało nachalna. Dobrze wkomponowana w tekst jest przyjazna dla użytkownika, w odróżnieniu od reklam typu pop-up pojawiających się na znanych serwisach takich jak Onet.pl czy WP.pl

Dla użytkownika korzystny jest fakt, iż reklama do niego skierowana jest dopasowana do zawartości strony, którą on ogląda. Na przykład jeśli użytkownik przegląda serwis WWW dotyczący programów telewizyjnych może mu się wyświetlić reklama telewizora, a jeśli przegląda serwis dotyczący SMS`ów to pojawi się na reklama telefonu.

W Polsce obecnie wypłaty z programu Adsense następują raz w miesiącu pod warunkiem osiągnięcia zarobków w wysokości 70 EUR.

Stopka autorska: Numery Kierunkowe – http://numer-kierunkowy.hopfer.com.pl