Wakacje w Grecji – Kreta, Santorini

Jesteś miłośnikiem historii i chcesz spędzić wymarzony urlop w pełnej tajemnic, mitologicznej krainie? Poczuć echo minionych lat i zetknąć się ze starożytną minojską cywilizacją, a przy okazji, spędzić czas w gorącym śródziemnomorskim klimacie, delektując się bajkowymi widokami piaszczystych plaż, otoczonych klifami, błękitnego morza? Kreta i pobliskie wyspy są właśnie miejscem dla Ciebie.

Reklama

Jeżeli pragniesz zetknąć się ze starożytną cywilizacją koniecznie wybierz się do Knossos. Do dziś znajdują się tutaj ruiny średniominojskiego pałacu, którym władał niegdyś król Minos. Podobno właśnie w murach knossyjskiego pałacu uwięziony był potwór z głową byka – mitologiczny Minotaur. Dziś po pałacu pozostały jedynie ruiny, dlatego zwiedzając warto uruchomić swoją wyobraźnię, by choć na chwilę przenieść się w czasy minojskie.

Spędzając wakacje na Krecie, która jest największą wśród wysp greckich warto skorzystać z szerokiej gamy wycieczek fakultatywnych, gdyż do zobaczenia jest naprawdę dużo. Szczególnie polecaną wyprawą jest rejs na Santorini. To niezwykła wysepka położona na wodach Morza Egejskiego. Wraz z kilkoma innymi, pobliskimi wyspami jest wierzchołkiem wielkiego, zanurzonego w wodzie wulkanu. Jego wybuch miał miejsce ok. 1500 lat p.n.e. i była to największa erupcja w dziejach ludzkości. Podczas wybuchu nastąpiło częściowe zapadniecie się wyspy i w ten sposób utworzyło się urwisko w kształcie półksiężyca. Santorini to jedna z najpiękniejszych wysepek zlokalizowanych w pobliżu Krety.

Jeśli masz ochotę nasycić się przepięknymi kreteńskimi widokami oraz poznać równie piękne pobliskie wysepki powinieneś wybrać się również na rejs do Spinalongi. To wyspa, na której w XX w. mieściła się kolonia osób chorych na trąd. Trędowaci musieli tutaj pozostać do końca życia, a rodzące się na wysepce zdrowe dzieci były oddawane do adopcji lub zabierały je rodziny. Osoby chore prowadziły handel z Kreteńczykami, lecz w obawie przed zarazą mieszkańcy Krety po zapłacie dezynfekowali pieniądze octem, wierząc iż zmyje to zarazę. Ostatni chory na trąd człowiek, dla którego znaleziono lekarstwo został przetransportowany do Aten w latach sześćdziesiątych XX w. Spinalonga to przepiękna skalista wysepka, z której roztaczają się niesamowite widoki na krystaliczne, błękitno-lazurowe wody Morza Kreteńskiego.

W drodze powrotnej ze Spinalongi warto zawitać do miasta portowego Agios Nicolaus. Znajduje się tam wiele klimatycznych greckich tawern, w których można usiąść i chwilę odpocząć delektując się widokiem przepięknego portu.

Stopka autorska: wakacje na Krecie – http://www.greckie-wakacje.pl/kreta-potykajac-sie-z-minotaurem/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz