Watykan, co warto zobaczyć?

Watykan od 1377 roku jest rezydencją papieską i najmniejszym pod względem powierzchni państwem świata. Jego obywatelami głównie są dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska, a obywatelstwo otrzymuje się tu czasowo. Z Polski do Rzymu latają oferujące tanie loty niskokosztowe linie lotnicze.

Reklama

watykan

Do Watykanu przyjeżdża się zobaczyć Bazylikę Św. Piotra, Skarbiec Bazyliki, Święte Groty, Kaplicę Sykstyńską, Kopułę i Muzea Watykańskie. W celu uniknięcia tłoku odwiedzenie tych miejsc najlepiej jest rozpocząć wcześnie rano. Potem przybywa turystów i ciężko jest się dopchać by z bliska przyjrzeć się zbiorom.

Z uwagi na gigantyczne kolejki turystów chcących wejść do Bazyliki, tłumy ustawiają się na placu przed Bazyliką. Ich powodem jest konieczność oddania do prześwietlenia torby. Dlatego logistycznie najlepiej się wychodzi na zwiedzaniu w pierwszej kolejności Muzeów Watykańskich, z których bezpośrednio można dotrzeć do wejścia na Kopułę i Świętych Grot. Bazylikę zostawmy na koniec. Wchodząc do muzeów torby również są prześwietlane, ale odbywa się bardziej sprawnie.

Muzea Watykańskie każdej ostatniej niedzieli miesiąca zwiedzać można bezpłatnie. Jak łatwo przewidzieć, tworzą się w tym dniu gigantyczne wręcz kolejki chętnych do skorzystania z takiej okazji. A co ciekawego w nich jest do obejrzenia…

W Pinakotece zobaczymy 432 obrazy dzieł m.in. Leonardo da Vinci, Caravaggio, Guido Reni, Giotto, Bellini, Domenichino i innych malarzy od wczesnego renesansu do XIX wieku. Znajduje się tu również zbiór ikon bizantyjskich, fragmenty fresków i ołtarzy. Kolekcję rzeźb antycznych gromadzi Muzeum Pio-Clementino. Najbardziej znane z nich to Apollo Belwederski, Grupa Laokoona i Tors Belwederski.

Pochodzące z prowadzonych na terenach południowej Etrurii i Egiptu wykopalisk eksponaty zobaczyć można w Muzeum Etruskim i Muzeum Egipskim. Z kolei kolekcję rzeźb antycznych z okresu od I w. p.n.e. do III w. gromadzi Muzeum Chiaramonti.

Na dwie części podzielone jest Muzeum Misyjno-Etnologiczne. Pierwsza składa się z 25 działów, jest ogólnodostępna i poświęcona historii różnych religii krajów pozaeuropejskich. Druga część dotyczy etnologii i mogą ją zwiedzać jedynie umówione grupy. Przyjrzeć się w niej można darom ofiarowanym papieżom i eksponaty z wykopalisk.

Na terenie Muzeów Watykańskich znajduje się wiele galerii gromadzących arrasy, mapy i księgi. Ma tu swoją Salę Sobieski, w której wisi namalowany przez Jana Matejkę obraz przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Kaplica Sykstyńska i ozdobione freskami m.in. przez Rafaela pomieszczenia Stanze również są wliczone do ciągu muzealnego.

Wszyscy odwiedzający muszą przestrzegać odpowiedniego ubioru. Bez względu na upał panie muszą mieć osłonięte ramiona i kolana, a panów obowiązują długie spodnie. Każdy niestosownie ubrany nie zostanie wpuszczony przez strażników. Często turyści owijają się chustami, łatwymi do zdjęcia po wyjściu.

Stopka autorska: tanie loty – http://www.taniolatac.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz