Wentylacja w saunie

saunaWilgoć powstaje zawsze, np. przy praniu czy korzystaniu z prysznica, i musi być odprowadzona na zewnątrz. Przy projektowaniu małych pomieszczeń, w których gromadzi się wilgoć, takich jak sauna, przebieralnia i pokój wypoczynkowy po kąpieli, szczególną uwagę trzeba zwrócić na prawidłową wymianę i swobodny obieg powietrza. W przeciwnym razie wilgotność wewnątrz domu będzie zbyt duża i powstaną dogodne warunki do rozwoju pleśni i roztoczy. Jak wiadomo, zwalczanie szkód powstałych w wyniku zawilgocenia, kiedy np. w ścianach lub stropach rozwinie się pleśń, jest trudne i kosztowne. Dobra wentylacja jest tu skutecznym środkiem zapobiegawczym, który trzeba brać pod uwagę już na etapie projektowania sauny.

Reklama

Zasady są w gruncie rzeczy bardzo proste. Należy:

  • zapewnić nawiew świeżego powietrza,
  • zapewnić odprowadzenie gorącego, wilgotnego powietrza,
  • zapewnić swobodną cyrkulację powietrza przez wszystkie pomieszczenia,
  • zwrócić uwagę, aby powietrze odprowadzane było zawsze kierowane do tego samego pomieszczenia, z którego jest pobierane (krótko mówiąc, aby powietrze cyrkulowało w obiegu zamkniętym),
  • dobrać taką wydajność szczeliny wentylacyjnej w oknie lub nawiewnika powietrza zewnętrznego, aby rzeczywiście zapewniały one wymianę powietrza.

Jest wiele różnych typów nawiewników powietrza i wentylatorów wyciągowych. Jedne montuje się na sufitach, inne w ścianach. Przy wyborze należy więc zawsze zasięgnąć rady producenta urządzeń wentylacyjnych oraz specjalisty od pieców do sauny. Należy pamiętać, aby nigdy nie umieszczać wentylacji mechanicznej wewnątrz kabiny saunowej! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze trzeba korzystać z fachowej pomocy. Ważne jest bowiem, aby wszystkie części systemu współdziałały ze sobą w prawidłowy sposób. Kupno jakiejkolwiek elementu nie może odbyć się osobno! Jest to szczególnie ważne, ponieważ wilgotne powietrze z mokrych pomieszczeń musi być odprowadzane szybko. Niezbędny będzie także montaż wentylatora wywiewnego, ze względu na to, że spełnia bardzo ważną funkcję – odprowadzane może być również wilgotne powietrze z kabiny natrysku. Sauny fińskie zatem powinny być projektowane i planowane z głową.

Stopka autorska: Sauny fińskie – http://www.sauny-gart.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz