Więźba dachowa czyli szkielet konstrukcji dachu

Konstrukcja drewniana dachu znana jest pod fachowym terminem: więźba dachowa. Na części tej drewnianej konstrukcji dachowej składa się wiele elementów drewnianych. Poszczególne konstrukcje więźb dachowych różnią się znacznie od siebie, niemniej jednak wiele elemntów jest  wspólnych.

Reklama

dachNa słupie, ktróry stanowi centralną podporę konstrukcji drewnianej dachu, wspiera się płatew, czyli belka ciągnąca się przez całą długość dachu. Ponadto, na słupie a poprzecznie do płatewu, usytuowana jest jętka, na której opierają się krokwie dachowe, czyli belki, które nadające stożkowy kształt konstrukcji. Z kolei  miecze, które odbiegają od płatewu w dół, a opierają się na słupie, wspomagaja stanilizację konstrukcji, ponieważ rozkładają ciężar krowki dachowychna słupie (krowkie dachowe widoczne są na ryskunku pożej)

Mniejszymi, aczkolwiek bardzo ważnymi elementami konstrukcji dachu są łaty. Rozróżniamy kilka rodzajów łat. Łaty wspierające krokwie, umieszczone równolegle do płatewu i usytuowane na wieńcu dachowym to tak zwane murłaty. Łaty ułożone są wzdłuż krokwi dachowych, które stanowią stożkowy kształt dachu, to tak zwanekontrłaty. Rozróżniamy, ponadto, „po prostu” łaty, czyli elementy drewniane znajdujące się na krokwiach a pod pokryciem dachowym. Dolnym elementem całej konstrukcji jest podwalina, czyli belka, która stanowi spód konstrukcji szkieletowej dachu. Całość jest wykończona podbitką dachową, która jako jedyna z ytch elementów widoczna jest z zewnątrz po zakończeniu budowy dachu.

Takie i inne elementy konstrukcji dachowej (kleszcze, zastrzały, wymiany, wiatrownice i inne) dostępne są w ofercie typowiego tartaku.  Tartak może zaopatrzyć nas w całkowitą konstrukcję dachową bądź tylko jej elementy jak krokwie dachowe, łaty, kontrłaty, murłaty, podwalina czy inne. Warto też pamiętać, że polskie tartaki zajmują się zaopatrywaniem klientów w więźbę dachową i nie tylko. Drewno budowlane, które można dostać w typowym, polskim tartaku ma zastosowania takie jak deska podłogowa, boazeria, płoty drewniane itp. Warto również pamiętać, że tartaki obsługują nie tylko klientów lokalnych, ale nierzadko zaopatrują klientów na terenie całej Polski.

Stopka autorska: więźba dachowa – http://www.tartakizbica.pl/index.php?page=wiezba-dachowa

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz