Co warto zobaczyć w Wilnie?

Nie wszystkie miasta są piękne. Nie wszystkie oferują turystom i podróżnikom to, czego oni oczekują. Nie wszystkie są przyjazne i tanie. Wilno natomiast, doskonale łączy w sobie urok historycznego miasta i wygodę nowoczesnej metropolii.

Reklama

Katedra WileńskaCóż to dla nas znaczy? Wybierając się na wycieczkę na Litwę, kierujemy się przede wszystkim w stronę stolicy. Tam witają nas wieżowce, hipermarkety i nowoczesne, równe drogi. Jednakże jeśli tylko chcemy, wystarczy udać się na stare miasto lub do dzielnicy Zarzecze, aby zobaczyć historyczny urok tego, doświadczonego przez historię, miasta.

Spacerując po Wilnie, udajmy się przede wszystkim w kierunku Ostrej Bramy, gdzie czeka na nas Matka Boża, uchwycona przez nieznanego malarza w przepięknym, cudami słynącym obrazie, do którego od setek lat pielgrzymują wierni.

Kolejnym interesującym dla nas miejscem jest ratusz miejski. Ta ogromna, klasycystyczna budowla z portykiem kolumn na fasadzie, robi na turystach wielkie wrażenie. Podobnie zresztą, jak katedra wileńska. Zaprojektowana przez tego samego człowieka, co ratusz, w bardzo podobnym stylu, ale jakże odmienna.

Nie zapomnijcie też odwiedzić pobliskiego miasteczka Troki – znajduje się tutaj monumentalny zamek na wyspie, nieraz porównywany do twierdzy w Malborku. To tutaj Litwini opierali się krzyżakom w walce o swoje ziemie. W Trokach znajduje się też słynna ulica Karaimów – mniejszości etnicznej pochodzącej z Turcji, osiedlonej tu bardzo dawno temu przez jednego z królów. Ich domostwa odzwierciedlają tradycję i religię ludu – specyficzną odmianę islamu.

Stopka autorska: Wilno – http://wilno.nblog.eu/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz