Wiosenne prace w ogrodzie

Gdy po długiej przerwie odwiedzamy ogród przydomowy lub działkę za miastem, okazuje się bardzo często, że naszej zielonej oazie sporo brakuje do stanu z zeszłego roku. W takiej sytuacji chcemy jak najszybciej przywrócić tutaj ład i porządek. Oto kilka ważnych prac ogrodniczych, które trzeba wykonać w większości ogrodów aby wiosną jak najszybciej odzyskały swój blask.

Reklama

ogródSpora grupa krzewów sadzonych na działkach, głównie zimozielonych, charakteryzuje się zbyt słabą mrozoodpornością żeby bezproblemowo przetrwać zimowe mrozy. Aby zabezpieczyć te rośliny przed mrozem i wysuszającymi mroźnymi wiatrami, jesienią osłaniamy je osłonami jutowymi, słomą lub agrowłóknią. Wiosną trzeba te osłony pozdejmować. Pojawia się jednak wątpliwość: kiedy dokładnie to zrobić? Za wczesne zdjęcie osłon doprowadzi do uszkodzenia krzewów przez występujące jeszcze spadki temp. poniżej 0 st. Z drugiej strony zbyt późne zabranie osłon, sprawi, że rośliny mogą się przegrzać, są narażone na łatwe porażenie przez choroby grzybowe, a także zbyt wcześnie rozpoczną wegetację.

Z tych powodów już na przedwiośniu sprawdźmy stan roślin pod osłonami. Jeżeli widać symptomy przegrzewania lub ataku szarej pleśni, trzeba rośliny za dnia przewietrzać rozluźniając osłony. Na zimę krzewy zawija się zazwyczaj kilkoma warstwami agrowłókniny. Od marca stopniowo zmniejszajmy liczbę tych warstw. To pozwoli przyzwyczaić się roślinom do panujących warunków pogodowych. Ostatecznego zdjęcia osłon dokonajmy w dzień pochmurny aby roślin nie poparzyło zbyt silne słońce. Termin całkowitego zdjęcia osłon, w zależności od pogody, przypada z zazwyczaj na końcówkę marca lub pierwsze dni kwietnia.

Wizytując naszą działkę pamiętajmy, że rośliny wiosną potrzebują szczególnej troski, gdyż są osłabione po zimie. Dlatego warto przyjrzeć się krzewom i drzewom, czy nie zostały uszkodzone przez mrozy lub szkodniki. Pisząc o szkodnikach, mam na myśli zające i sarny, które mogły obgryzać korę. W wyniku działania mrozu kora na pniach i gałęziachmogła też popękać. Miejsca obgryzień, ran i pęknięć zabezpieczamy przed wdarciem się czynników chorobotwórczych. W tym celu smarujemy je maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu ochronnego. Zupełnie przemarznięte pędy i gałęzie trzeba niestety wyciąć.

Jeżeli uprawiamy drzewa owocowe, to przyjrzyjmy się im, czy nie pozostały na nich zeszłoroczne, zmumifikowane owoce, które mogą być miejscem zimowania chorób i szkodników. Musimy je usunąć. Podobnie robimy ze zgniłymi owocami i liśćmi zalegającymi pod drzewami, gdyż stanowią one siedlisko chorób.

Jeżeli w poprzednich latach zaobserwowaliśmy występowanie ochojników (są to mszyce, powodujące powstawanie charakterystycznych narośli na pędach roślin iglastych, tzw. galasów), to iglaki należy opryskać preparatem zawierającym olej parafinowy. Cieczą trzeba starannie pokryć całą powierzchnię roślin, wówczas zimujące formy szkodników ulegną uduszeniu.

W większości ogrodów jest też zazwyczaj trawnik. Z niego także trzeba usunąć pozostałości starej skoszonej trawy, tzw. filcu i jeszcze ostatniej jesieni liście. Do wygrabiania można użyć specjalnych miotłograbi. Pamiętajmy, że po zimie trawa jest delikatna i podatna na uszkodzenia, dlatego grabienie trzeba przeprowadzić delikatnie. Glebę pod pod powierzchnią darni trzeba też rozluźnić i napowietrzyć aby pobudzić trawy do wzrostu i krzewienia się. W tym celu wykonuje się tzw. aerację, polegającą na głębokim nakłuwaniu gleby za pomocą wideł lub butów z dołączonymi specjalnymi kolcami. Wykonanie tych zabiegów ułatwią też takie urządzenia jak aeratory i wertykulatory.

Jeżeli przymierzamy się do założenia nowego trawnika, trzeba najpierw glebę oczyścić i zlikwidować chwasty. Na małych powierzchniach chwast usuwamy mechanicznie. Na dużych nie damy rady i wówczas warto się wspomóc herbicydem. Z zabiegiem trzeba się pospieszyć gdyż z wysiewem traw trzeba zazwyczaj odczekać co najmniej od 2 do 3 tygodni od momentu zastosowania herbicydu.

Gdy na stałe zrobi się już ciepło, roślinom podajemy też nawozy i rozpoczynamy regularne podlewanie.

Stopka autorska: rośliny wiosną – http://poradnikogrodniczy.pl/wzmocnij-rosliny-po-zimie-polyversum-wp-i-asahi-sl.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz