Wirale i gry reklamowe – nowe formy reklamy online

Choć w Polsce – podobnie jak w innych krajach istnieje całkiem spora grupa “reklamożerców”, którzy z przyjemnością śledzą najnowsze pomysły copywriterów i potrafia kilkadziesiąt razy szczerze śmiać się z co bardziej udanych spotów, czy plakatów, to nawet najlepsza (najbardziej błyskotliwa i zabawna) reklama potrafi być irytująca i zniechęcać, jeśli nie mamy ochoty jej oglądać lub jeśli w czymś nam przeszkadza.

Reklama

wiraleDlatego reklamodawcy i agencje coraz częściej poszukują tak zwanych “nieinwazyjnych form reklamy” – to znaczy takich rozwiązań,  które sprawią, że potencjalny klient… sam będzie chciał zobaczyć reklamę. Szczególnie ważne jest to w internecie, gdzie występuje zjawisko „baner blidness” (ludzie instynktownie przestają zauważać reklamy) a wszelkie wyskakujące okna i reklamy flash mimo, że – zwaracają uwagę, to przede wszystkim budzą niechęć użytkowników.

Jednym z popularnych ostatnio pomysłów jest wykorzystanie YouTube’a i podobnych do niego serwisów www – mnóstwo osób chętnie ogląda krótkie filmiki, szczególnie jeśli są zabawne, zaskakujące lub.. . po prostu są dobrze nakręcone (we wszystkich tych kategoriach rekordzista jest firma Nike, której wirale – bo tak też nazywa się krótkie filmiki wrzucane do internetu – notują największa liczbę wyświetleń.)

Dużym zainteresowaniem – tak reklamodawców jak i odbiorców – cieszą tez gry reklamowe (zwane tez advergames), szczególnie jeśli są to gierki flashowe. Ludzie często zakładają, że “poklikają sobie parę minut w jakąś gierkę”, a potem okazuje się, że spędzili przed monitorem długie godziny – świetne się bawiąc i … oglądając logo albo produkt firmy, która zleciła przygotowanie gry. Tworzenie gier flash okazuje się skuteczna metodą na przyciągnięcie uwagi i wzbudzenie zaintersowania. Gry reklamowe sprawiają, że promowany produkt zaczyna się kojarzyć z przyjemnym spędzaniam czasu, a tym samym budują pozytywne nastawieni do marki.
Najnowsze trendy w marketingu opieraja się na zasadzie “dostarcz ludziom rozrywki, to ssami przyjdą a przy okazji pokażesz swój produkt”. Zasada jest może i stara, ale skuteczna.

Stopka autorska: Tworzenie gier flash – http://www.reklamowegry.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz