Wpływ kolorów na samopoczucie

Kolory mają wpływ na nasze samopoczucie, dlatego dobrze jest zapoznać się ze znaczeniem konkretnych barw. Odpowiednie kolory dodadzą nam energii, a inne znów pozwolą się odprężyć, zrelaksować. Zatem na jaki kolor malować poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu?

Reklama

koloryZacznijmy od bieli, która jest symbolem niewinności i czystości. Ponadto łagodzi emocje,  przynosi spokój oraz dobre samopoczucie. Kolor ten jest także dobrym lekarstwem na stres. Natomiast trzeba pamiętać, iż kolor biały nie jest wskazany dla osób samotnych, czy też takich, które muszą działać szybko. Choć z drugiej strony pozwala on na łatwe formułowanie myśli, otwierać się na nowe pomysły. Trzeba też pamiętać, że zbyt duża ilość bieli może powodować uczucie smutku, dlatego dobrze jest dodać  także inny kolor.

Jeśli chcemy, by towarzyszyło nam uczucie bezpieczeństwa, spokoju i równowagi powinniśmy wybrać kolor zielony. Kolor ten sprzyja bierności, zatem jeśli potrzebujemy energii do działania nie powinniśmy go używać. Natomiast kolor ten polecany jest dla osób nadmiernie aktywnych. Zieleń zwiększa wiarę w siebie oraz innych ludzi.

Kolor niebieski zaliczany jest do kolorów zimnych. Kolor ten jest idealny dla osób zmęczonych, którzy potrzebują odpoczynku, chodzi także o zmęczenie psychiczne. Ułatwia podejmowanie decyzji, a także sprzyja samodzielności. Co ciekawe nie jest zalecany do stosowania w jadalni, czy kuchni, gdyż hamuje łaknienie.

Kolorem, który wywołuje w nas radość, pobudza jest kolor żółty. Kojarzy się nam z wakacjami, urlopem, słońcem. Uważany jest także za kolor intelektu, nauki. Kolor ten daje nam także większą pewność siebie, wskazany dla osób, które mają problemy z podejmowaniem decyzji. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość koloru żółtego powoduje irytację. Jest idealnym tłem dla obrazów oraz ozdobnych tkanin.

Brąz to kolor, który towarzyszy nam na co dzień – kolor natury, ziemi. Tworzy on atmosferę spokoju, aczkolwiek sprzyja skrywaniu uczuć, dlatego też osoby zamknięte w sobie nie powinny  stosować tego koloru. Także nie jest wskazany dla osób o niskim poczuciu swojej wartości. W nadmiernej ilości może powodować przygnębienie.

Kolorem, który przyciąga uwagę, pobudza jest kolor czerwony. Osoby przemęczone, pozbawione woli walki powinny stosować ten kolor, gdyż wzmaga on aktywność, także fizyczną oraz pobudza krążenie krwi. Natomiast niewskazany jest dla choleryków, czy osób, które narażone są na duży stres. Kolor ten nadaje pomieszczeniu charakter. Jest symbolem ognia, ale także miłości.

Opisane zostało jedynie kilka podstawowych kolorów, ale jak możne wywnioskować kolory, którymi się otaczamy są ważne. Mają one spory wpływ na nasze samopoczucie. Mogą wywoływać pozytywne emocje, bądź wręcz odwrotnie, mogą pomóc nam odprężyć się, bądź dodatkowo jeszcze nas zestresować. Dlatego ważne jest, by wiedzieć nieco więcej o każdym z kolorów. Architekt zajmujący się na co dzień projektowaniem wnętrz z pewnością wiedzę tą ma opanowaną do perfekcji, ale to jego praca, więc musi znać wady i zalety każdego kolory. My natomiast sięgamy do tych zagadnień, kiedy mamy konkretne powody, czyli kupiliśmy mieszkanie, bądź szykujemy się do remontu.

Stopka autorska: Architekt – http://www.arch-limba.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz