Wspinaczka klasyczna – pokonywanie skalnej drogi

Niegdyś drogą wspinaczkową nazywano najłatwiejszy sposób dotarcia na szczyt lub przełęcz (w alpinizmie czy taternictwie), dzisiaj znaczenie tego pojęcia jest znacznie bardziej rozszerzone. Wśród najbardziej popularnych rodzajów wspinaczki można wymienić: wspinaczkę górską, klasyczną, lodową, piaskowcową, wysokościową (himalaizm), bouldering czy wspinanie na sztucznych obiektach.

Reklama

Wspinaczka SkałkowaZa klasyczną wspinaczkę skalną uważa się pokonywanie drogi wspinaczkowej za pomocą jedynie rąk i nóg. Celem jest pokonanie drogi z użyciem sprzętu wspinaczkowego służącego do asekuracji, przy czym niedozwolone jest łapanie za haki, podciąganie na linie, stawanie na spitach (stały punkt asekuracyjny) czy wspinania się po linie poręczowej.

Drogi wspinaczkowe są pierwotnie opracowywane przez osoby posiadające doświadczenie w tym sporcie. Zostaje nadana im nazwa (tego honoru podejmuje się oczywiście autor drogi), poczym zostaje sporządzony opis drogi, w formie słownej lub rysunkowej (tzw. topo), dzięki któremu wejście staje się znacznie prostsze i zrozumiałe.

Dzięki tym zabiegom oraz dostępności terenów skałkowych można pokonywać znacznie większe trudności techniczne niż we wspinaniu wysokościowym. Dlatego też wspinanie skałkowe było kiedyś traktowane jako pewien rodzaj treningu, sposób na utrzymanie formy w przerwie między zdobywaniem szczytów górskich. Dzisiaj wspinaczka skałkowa pretenduje do miana dyscypliny olimpijskiej, a jej gorliwi fani trenują zimą na specjalnie zaprojektowanych sztucznych ściankach. Obecnie coraz częściej to właśnie na sztucznej ścianie odbywają się zawody we wspinaniu o różnej randze.

Do pokonania skalnej ściany potrzebna jest zręczność, siła, odporność psychiczna, znajomość technik wspinaczkowych oraz sprzęt służący do ubezpieczania. Niemal każda osoba może uprawiać amatorską skalną wspinaczkę, jeśli tylko pozwala jej na to zdrowie. Im większe są umiejętności, siła (też psychiczna) i doświadczenie, tym wyniki są lepsze. W celu poprawienia tychże wyników opracowywane są specjalne metody treningów. Warto również oglądać filmy poświęcone wspinaczce, w których wstępują znani w całym świecie wspinacze. Nie tylko by zobaczyć ich niezwykłe umiejętności i technikę, ale by sprawdzić jak wiele ten sport ma do zaoferowania w różnych zakątkach świata.

Stopka autorska: wspinanie – http://wspinanie.tv

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz