Wszystko co powinieneś wiedzieć o filtrach do wody

Jakość wody której używamy na co dzień ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. Jeżeli woda płynąca z kranów w naszym mieszkaniu jest zanieczyszczona, ucierpi na tym nie tylko smak potraw i napojów w naszej kuchni, ale także nasza skóra i włosy. Rosnąca w naszym społeczeństwie świadomość tego faktu przekłada się na popularność filtrów do wody. W sklepach dostępny jest bardzo szeroki wachlarz tych urządzeń: filtry przenośne i montowane na stałe, filtry oparte o działanie promieni ultrafioletowych bądź o mechanizm odwróconej osmozy, dzbanki z wymiennymi filtrami i wiele innych. Dobór właściwego filtra powinien być jednak dobrze przemyślany, ponieważ poszczególne filtry do wody mocno się między sobą różnią i nie w każdym przypadku okażą się skuteczne w uzdatnianiu naszej wody.

Reklama

Pierwszym krokiem na drodze do wyboru właściwego filtra powinna być ocena stanu naszej wody oraz rodzaju ewentualnych zanieczyszczeń. Pomimo regularnych testów pod kątem spełniania ściśle określonych norm, woda z wodociągów wciąż nie jest wolna od zanieczyszczeń mechanicznych oraz wysokiej zawartości chloru. Powszechnym problemem jest także twardość wody. Jeżeli zależy nam na dokładnym badaniu, możemy udać się ze stosowną próbką do SANEPIDu, niemniej najpowszechniejsze problemy łatwo rozpoznać gołym okiem. Jeżeli nasza woda jest mętna, to znaczy że zawiera zanieczyszczenia organiczne bądź zbyt dużo w niej żelaza. Innym tego objawem może być metaliczny posmak wody i rdzawy nalot na armaturze wodnej. Jeśli na kranach, bateriach i sprzęcie AGD osadza się tzw. „kamień”, to w naszej wodzie jest zbyt wiele wapnia i magnezu – mamy po prostu twardą wodę.

Do uzdatnienia zanieczyszczonej tylko w niewielkim stopniu wody wodociągowej powinny wystarczyć wspomniane dzbanki z wymiennymi filtrami z węgla aktywnego. Jest to oczywiście najtańsze rozwiązanie. W przypadku wody bardziej zanieczyszczonej musimy podjąć decyzję, czy chcemy filtrować wyłącznie wodę do picia, czy także do mycia oraz prania. Pomocne okażą się tu różne rodzaje filtrów do wody: dobry filtr zlewozmywakowy pozwoli nam uzdatnić wodę niezależnie od rodzaju zanieczyszczeń, ponieważ można go wypełnić różnego rodzaju wkładami. Na chlor najlepszy będzie węgiel aktywny, na zanieczyszczenia mechaniczne – wkład sedymentacyjny (siatkowy, sznurkowy), zaś do zmiękczenia twardej wody przyda się wkład z żywicą jonowymienną. Do walki z twardą wodą służą też specjalne filtry do pralek i zmywarek, z kolei filtry prysznicowe usuwają z wody nadmiar chloru.

Stosowanie kilku różnych filtrów w kilku miejscach w domu może być jednak kłopotliwe i kosztowne w eksploatacji, ponieważ poszczególne filtry do wody wymagają regularnej wymiany wkładów. Dlatego być może lepszy rozwiązaniem będzie montaż jednego uniwersalnego filtra w miejscu przyłącza wodociągowego. W tej roli najlepiej sprawdzą się filtry do wody działające na zasadzie odwróconej osmozy, uchodzące za bardzo skuteczne w walce z wszelkimi rodzajami zanieczyszczeń. Ta metoda uzdatniania wody jest zalecana między innymi dla alergików, ponieważ obok wspomnianych wyżej zanieczyszczeń zatrzymuje także obecne w wodzie czynniki alergenne.

Stopka autorska: rozsądnie.pl – filtry do wody

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz